Povodí Moravy: Protipovodňová opatření vyvolají změny v olomoucké dopravě

23.03.2018 20:26 | Zprávy

Jak bude fungovat doprava ve městě, až začnou stavební práce na protipovodňových opatřeních v okolí mostu v ulici Komenského? Komplexní materiál, týkající se právě zásadních dopravních omezení v Olomouci, projednala tento týden také městská rada.

Povodí Moravy: Protipovodňová opatření vyvolají změny v olomoucké dopravě
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Stavební práce na tomto mostě začnou letos v dubnu a budou trvat do podzimu 2019. Olomoučané budou mít po celou dobu stavby k dispozici aktuální informace i pověřené kontaktní pracovníky.

Co se tedy v následujících měsících změní? Práce u mostu v ulici Komenského včetně obou křižovatek v předpolích mostu potrvají patnáct měsíců a jsou rozděleny do šesti etap. Více méně bez omezení budou po celou dobu stavby dostupné oba břehy řeky pro pěší a cyklisty. V prvních dvou měsících přejdou chodci a cyklisté po současném mostě v Komenského ulici, následně jim bude k dispozici nově vybudovaná provizorní lávka.

Rozsáhlé stavební práce na mostě Komenského vyvolají omezení v dopravě, které se budou týkat především řidičů v rámci individuální dopravy, následně i MHD a veřejné linkové dopravy. Individuální doprava bude mít možnost projet přes most do 20. května, pro městskou hromadnou dopravu zde bude zachován průjezd až do 30. června. Autobusy budou ale moci téměř celou dobu projíždět stavbou v předpolí mostu.

Po uzavření mostu povede základní objízdná trasa pro nákladní auta ve směru od Šternberka po silnici I/46 v ulicích Divišova, Hodolanská, Tovární, Velkomoravská a Brněnská na D35 v obou směrech. Pro osobní vozidla bude objízdná trasa vyznačena ulicemi Divišova, Hodolanská, Tovární, Velkomoravská, Albertova. Ve směru od Uničova, Štěpánova a Chomoutova povede objízdná trasa po ulici Lazecká, Na Střelnici k okružní křižovatce ulic Dobrovského a Na Střelnici.

Ve hře je stále i vybudování provizorního montovaného mostu pro automobilovou dopravu, který by spojil ulice Sokolovská a Na Letné. O jeho využití rozhodne radnice až na základě zkušeností z reálné situace v provozu v prvních měsících stavby. Most je prozatím zarezervován a jeho stavba je projekčně připravována.

Po dobu stavebních prací bude veřejnosti k dispozici několik kontaktních pracovníků, jejichž telefonní čísla a e-mailové adresy najdou zájemci na speciální stránce protipovodnovaopatreni.olomouc.eu. Kontaktní osobou pro komunikaci zhotovitele stavby s veřejností k řešení operativních a provozních otázek v okolí staveniště je Martina Hanáková, ppo@silnicegroup.com, 727 837 957. Zveřejněna budou i telefonní čísla, na nichž se od dispečerů Dopravního podniku města Olomouce dozví cestující o aktuálních trasách linek a případných změnách v olomoucké MHD.

II. B etapa je částí protipovodňové ochrany města Olomouce, která navazuje na dokončenou I. etapu a etapu II. A, jejímž účelem je zvýšení kapacity koryta Moravy na požadovanou úroveň 650 m³/s v centrální části města, čímž ochrání přibližně 20 tisíc obyvatel a majetek v hodnotě 3 miliardy korun. Celkové předpokládané stavební náklady jsou téměř 730 milionů Kč. V rámci II. B etapy dojde k rozšíření pravého břehu o 11 až 12 metrů, levé břehu pak břeh o 3 až 4 metry. Mezi mosty podél Moravy vzniknou nové snížené bermy. Pravobřežní široká berma bude vydlážděná kamennou dlažbou a bude tak přístupná pro veřejnost. Mosty na ulici Masarykově a Komenského nahradí nové mosty. Ty budou široké 22 m a 56 m dlouhé. Investorem protipovodňových opatření v centru Olomouce je státní podnik Povodí Moravy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Teď téměř vše kritizujete

Ale jak vám tu kritiku věřit, když dokud jste byli ve vládě, tak jste ani necekli, a to téměř doslova? Vždyť jste ani neprosadili nic z Vašeho pirátského programu? PS: Nemyslíte, že bylo chybou jít do této vlády? Přijde mi, že jste víc slyšet až po vystoupení z ní, jen vám to, co tak najednou říkáte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ERÚ loni řešil téměř čtyři tisíce žádostí o licenci, jen pětina byla podána bez chyb

13:21 ERÚ loni řešil téměř čtyři tisíce žádostí o licenci, jen pětina byla podána bez chyb

Počet žádostí o licenci, které uděluje Energetický regulační úřad (ERÚ), v posledních letech rychle …