V rámci setkání diskutoval premiér Sobotka s prezidentem Hollandem o budoucnosti EU a její reformě. Předseda vlády a francouzský prezident se shodli na potřebě obnovit důvěru občanů ve schopnosti evropských institucí. Premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil potřebu obnovení konvergence v členských státech EU i mezi nimi, zejména prostřednictvím využití nástrojů vnitřního trhu se všemi jeho čtyřmi základními svobodami včetně sbližování mzdové úrovně. Neméně důležitým úkolem je dle českého premiéra i francouzského prezidenta zajištění vnitřní i vnější bezpečnosti Unie a boj s terorismem, jehož základním předpokladem je společný postup EU v otázkách bezpečnosti.
Zásadní význam česko-francouzských vztahů vnímá předseda vlády Bohuslav Sobotka také v kontextu s klíčovou rolí, kterou Francie sehrála v roce 1918 v souvislosti se vznikem nezávislého Československa. Událost, jejíž stoleté výročí si bude Česká republika připomínat v roce 2018 mimo jiné i na půdě Francie. Oba státníci se přitom shodli na zájmu obou zemí pokračovat ve společném dialogu a posilování česko-francouzského partnerství.
Důležitým tématem jednání byla podpora česko-francouzské ekonomické spolupráce. Francie je dlouhodobě jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů České republiky. Premiér Sobotka ocenil intenzitu česko-francouzských vztahů i to, že se daří naplňovat Akční plán 2014–2018 Strategického partnerství, které v prosinci 2014 podepsal v Praze s francouzským premiérem Manuelem Vallsem. Akční plán rozvíjí oblasti další spolupráce, mimo jiné byly obnoveny bilaterální bezpečnostní konzultace a činnost dvoustranné pracovní skupiny pro energetiku.
Premiér Sobotka se s francouzským prezidentem setkal na společném jednání dvakrát, a to pokaždé v Paříži. Do České republiky přijel François Hollande ve funkci prezidenta poprvé.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
náměstci
Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...
Další články z rubriky
19:25 Česká televize: Seriály Limity a Děcko, minisérie Dcera národa i tři komedie
Nové filmy, seriály, nevšední a atraktivní dokumenty i pokračování již zavedených a divácky oblíbený…
- 16:25 Hospodářská komora: Stát dá zaměstnavatelům prostor více investovat do zdravotní prevence
- 13:28 ČEZ: Transformace teplárenství v Ústí nad Labem
- 10:22 Lesy ČR: Sezóna dražeb cenného dříví začala
- 7:31 Celní správa: Podvodem si na fiktivních fakturách přišli na dvacet sedm milionů korun
- 19:39 Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory