SÚJB: Úřad hájil ČR před Výborem pro dodržování Aarhuské úmluvy

02.08.2019 17:18 | Zprávy

Dne 3. 7. 2019 proběhlo za účasti zástupců MŽP a SÚJB ústní jednání před Výborem pro dodržování Aarhuské úmluvy ve věci povolení dalšího provozu jaderné elektrárny Dukovany. Výbor tuto otázku řeší na základě podnětu několika nevládních organizací a výsledkem tohoto řízení by měl být závěr, zda je legislativa České republiky v souladu s Aarhuskou úmluvou v případě povolování dalšího provozu jaderné elektrárny Dukovany poté, co dosavadní povolení k provozu skončilo uplynutím doby jeho platnosti. Závěr řízení může mít dopady i na povolování provozu jaderných elektráren obecně.

SÚJB: Úřad hájil ČR před Výborem pro dodržování Aarhuské úmluvy
Foto: Archiv
Popisek: SÚJB

Předmětem podnětu nevládních organizací z roku 2016 bylo to, že český právní řád v případě povolování provozu jaderných zařízení, za předpokladu, že neproběhne žádné jiné řízení (například dle stavebního zákona, zákona o posuzování vlivů na životní prostředí atd.), údajně neumožňuje účinnou účast veřejnosti v takovémto řízení. V případě povolování dalšího provozu jaderné elektrárny Dukovany v letech 2015 až 2017 byla účast v tomto řízení omezena na žadatele o povolení, a to na základě tradičního ustanovení atomového zákona (aktuálně § 19 odst. 1 zákona č. 263/2016 Sb.).

Veškeré informace k danému řízení, které je stále otevřené, naleznete na stránkách Evropské hospodářské komise OSN. 

Aarhuská úmluva byla sjednána pod záštitou Evropské hospodářské komise OSN dne 25. 6. 1998 v dánském Aarhusu a pro Českou republiku vstoupila v platnost dne 4. 10. 2004. Dnes je její stranou i Evropská unie, a tím se tato úmluva stala součástí evropského práva. Úmluva byla sjednána za účelem podpory zpřístupňování informací o životním prostředí veřejnosti, vytváření podmínek pro aktivní účast veřejnosti v rozhodovacích procesech týkajících se životního prostředí a zajištění právní ochrany v záležitostech životního prostředí.

Účast veřejnosti na povolovacích procesech jaderných zařízení a zejména v souvislosti s prodloužením provozu nad původně plánovanou životnost je zejména v Evropě velmi diskutovaným tématem, o čemž svědčí například i nedávný rozsudek Soudního dvora Evropské unie v případě prodloužení provozu belgické jaderné elektrárny Doel nebo i další řízení z důvodu neprovedení posouzení vlivů na životní prostředí při povolování dalšího provozu jaderných elektráren podle Úmluvy o hodnocení dopadů na životní prostředí přes hranice států (Úmluva z Espoo).

Výbor pro dodržování Aarhuské úmluvy ještě v příštích měsících obešle Českou republiku s doplňujícími dotazy a poté vydá svůj odůvodněný závěr k danému případu, který bude projednán v plénu na některém z nadcházejících setkání smluvních stran Aarhuské úmluvy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Adventní koncerty získaly od lidí na pomoc potřebným přes 23,5 milionu

22:08 Česká televize: Adventní koncerty získaly od lidí na pomoc potřebným přes 23,5 milionu

Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 ko…