Komise zprávu připravila v úzké spolupráci s vnitrostátními orgány pro hospodářskou soutěž ve všech 28 členských státech EU v rámci tzv. Evropské sítě pro hospodářskou soutěž.
Komise a vnitrostátní orgány pro hospodářskou soutěž prošetřily od roku 2009 více než 100 případů zakázaných dohod a zneužití dominantního postavení a přijaly 29 rozhodnutí proti nezákonným postupům při dodávkách léčivých přípravků. Prošetřeny a trestány byly zejména postupy narušující hospodářskou soutěž, které vedly k vyšším cenám léků, a dále jednání vylučující ostatní soutěžitele s cílem odložit vstup generických léčiv na trh, sdílení nebo určování cen na trhu, dohody o výplatě za zpoždění, kdy se výrobci původních i generických léčiv dohodli na tom, že nebudou generické přípravky uvádět na trh, a rozdělili si za tím účelem zisky původního výrobce. Celkově byly uloženy pokuty v celkové výši více než 1 miliardu eur.
Zásahy proti pokusům o odložení vstupu generických léčiv na trh pomohly udržet úroveň inovací v odvětví, neboť odložení výroby generik umožňuje společnostem nepatřičně čerpat zisky ze starších produktů místo toho, aby musely soutěžit s novými, inovativními léčivými přípravky. K inovacím a většímu výběru léků přispěla rovněž kontrola fúzí, neboť zabránila transakcím, které by mohly ohrozit výzkum a vývoj nových léčivých přípravků a jejich uvádění na trh, případně rozšíření léčebného použití stávajících léků.
Zprávu Evropské komise ze sektorového šetření ve farmaceutickém průmyslu naleznete zde.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva