ÚZSVM dohledal vlastníka pozemku se zajímavým osudem

29.12.2019 15:36 | Zprávy

Středočeské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových řeší další případ nedostatečně identifikovaného vlastníka v malé obci u Mělníka.

ÚZSVM dohledal vlastníka pozemku se zajímavým osudem
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

ÚZSVM řeší případ v Lobči u Mělníka, kdy se před časem na ÚZSVM obrátila obec se zájmem o dořešení svého majetku. Jeden z mnoha pozemků v jejím správním i katastrálním území měl nedostatečně identifikovaného vlastníka a ÚZSVM byl jako minoritní spoluvlastník tohoto pozemku účastníkem řízení. V současné době sbíráme další informace, aby mohl být podán podnět k projednání dědického řízení.

ÚZSVM se spolupráci s dalšími státními organizacemi s ministerstvem vnitra, Archivem hlavního města Prahy, Katastrálním úřadem, Státním oblastním archivem v Praze i Státním okresním archivem Mělník inicioval pátrání po neznámém vlastníkovi. Mnohaměsíční intenzivní prací se podařilo zjistit, že historický spolumajitel byl JUDr. Rudolf Cicvárek, narozený v letech 1860 v Čejeticích u Mladé Boleslavi.

Šlo o dobrodruha a světoobčana, velmi vzdělaného, zcestovalého, pracovitého, vytrvalého a podnikavého člověka. Dle zjištěných informací z veřejně dostupných zdrojů vystudoval Rudolf Cicvárek reálné gymnázium v Mladé Boleslavi a práva na pražské Karlo-Ferdinandově univerzitě. Advokátní praxi absolvoval u pražského starosty JUDr. Tomáše Černého. V roce 1891 si již mohl dovolit koupit velkostatek Mšeno-Lobeč, v němž založil pivovar. Stal se okresním starostou v Bělé pod Bezdězem a v roce 1901 se stal poslancem zemského sněmu. Zasloužil se o zlepšení silniční sítě ve svém okrese a o výstavbu železnice Mšeno – Dolní Cetno. V době zemědělské krize velkostatek prodal a roku 1903 odešel do Ruska, kde se věnoval zemědělství v Poltavské gubernii. Po vypuknutí revoluce v lednu 1905 byl nucen svůj majetek opustit a opět začít od nuly. V roce 1908 odešel do Číny a trvale se usadil v Šanghaji. Již o rok později se zde stal advokátem, stal se předsedou plantážní společnosti a sám se stal vlastníkem kávovníkových a kokosových plantáží na Sumatře. Intenzivně studoval problematiku plantážnictví v tehdejší francouzské Indočíně, Siamu, Malajsii a Holandské Východní Indii. V červenci 1914 byl překvapen vypuknutím světové války, přestěhoval se na Sumatru, kde založil tisíce hektarů plantáží a parní pilu. V roce 1919 tyto podniky prodal a přesídlil na Borneo a Jávu. Zde se stal majitelem velkoobchodu dřevem. Procestoval celé Sundské souostroví, zabýval se etnografií, osvojil si vedle světových jazyků i malajštinu. Nakonec i podnik se dřevem prodal a v roce 1925 se vrátil do vlasti, od roku 1927 byl členem Orientálního ústavu, výborným odborníkem na východní a jihovýchodní Asii. Pilně přednášel i publikoval, byl autorem mnoha dodnes vyhledávaných monografií a byl členem Masarykovy akademie práce. Zemřel v Praze v prosinci roku 1950.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa opět vyjíždí do obcí

22:31 Finanční správa opět vyjíždí do obcí

Finanční správa i v roce 2025 pokračuje v poskytování podpory občanům v souvislosti s daní z nemovit…