Bunkry stojí u Černovic u Chomutova na pozemcích, které vlastní Muzeum československého opevnění z let 1936-1938 Na Kočičáku, a to o ně také projevilo zájem. Tento spolek postupně při obnově historické pevnostní linie z roku 1938 rekonstruuje objekty lehkého opevnění. Na Chomutovsku již obnovil a natřel 21 staveb z let 1936 a 1937 a dalších 8 i mimo okres. Dlouhodobým cílem spolku je vytvořit ucelenou podobu několikakilometrové zrekonstruované linie. Na ní bude k vidění přes 25 pevností lehkého opevnění určených původně pro bezprostřední obranu hranic Československa. Sloužit budou k osvětě historie příhraničních vojenských pevností a s tím spjaté předválečné historie Chomutovska. Řopíky zůstanou veřejně přístupné.
Muzeum dlouhodobě a aktivně realizuje projekt zrekonstruování kulturní památky v přírodě. Veřejnost se zde seznámí například s problémy spojené se vznikem republiky, s vojensky potlačovanými povstáními v německy mluvících částech v pohraničí v letech 1918 až 1919, dozví se informace o reformě armády, o zbrojení na obranu vlasti, o budování železobetonových pevností, o přípravách na válku, o Mnichovské dohodě a dalších historických zajímavostech, které se týkají naší vlasti.
V prostorách stezky se také již několik let koná příměstský tábor pro děti zaměřený na historii, přírodu, přežití a celkovou orientaci v lese.
Muzeum „Na Kočičáku“ požádalo o bezúplatný převod řopíků pro účely rekonstrukce a následně pro účely muzejní expozice a rozšiřování naučné stezky a dále také z důvodu sjednocení vlastníka pozemku a stavby na něm. Muzeum Na Kočičáku tyto bunkry od ÚZSVM získalo bezúplatně z důvodu veřejného zájmu s omezujícími podmínkami po dobu 10 let.
ÚZSVM převzal oba bunkry v loňském roce od Ministerstva obrany jako pro ně nepotřebný majetek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva