Vědí Češi, co je to osteoporóza a jak jí předejít?

20.10.2016 17:11 | Zprávy

Osteoporóza je nemoc, kterou aktuálně trpí ve světě více než 200 miliónů lidí a díky které vzroste do roku 2050 počet zlomenin kyčelního kloubu u mužů o 310 % a u žen o 240 %.

Vědí Češi, co je to osteoporóza a jak jí předejít?
Foto: pixabay.com
Popisek: Ruka v sádře, ilustrační foto

Proto letošní Světový den osteoporózy, který připadá na 20. října, má za cíl informovat veřejnost o prevenci, diagnostice a léčbě tohoto zákeřného onemocnění kostí. Důležitou roli při prevenci tohoto onemocnění hrají vitamíny K2 a D3, které jsou klíčové pro správné vstřebávání vápníku. 

#MilujSvojeKosti – chraň svoji budoucnost

Právě toto heslo zvolila Mezinárodní nadace pro osteoporózu (IOF) jako hlavní odkaz letošní kampaně. Díky světovému dni osteoporózy se lidé mohou dozvědět více informací o prevenci, diagnostice a léčbě tohoto tichého zabijáka. Alespoň v tento den by se mělo více mluvit o rizicích a komplikacích spojených s tímto onemocněním, které má stále stoupající tendenci. „Důvodem je nejen pasivní životní styl, ale i špatná strava a celkové podceňování onemocnění. Například i po několikaleté osvětě se stále mnoho lidí domnívá, že osteoporóza jednoduše patří ke stáří a nedá se s ní nic dělat. Tohle ovšem není pravda,“ vysvětluje Dr. Ingrid Oppenbergerová ze společnosti BIOMIN a.s.

Jen vápník nestačí

Vápník je základní stavební složkou kostí a stejně tak je důležitý pro činnost srdce, svalů, nervů a je důležitý při prevenci proti sraženinám v krvi. Jakmile dojde k dlouhodobému poklesu hladiny vápníku v krvi, tělo si ho doplní z kostí. Kosti jsou tedy zásobárnou vápníku, odkud si ho v případě potřeby tělo odebere.

„Doporučená denní dávka vápníku závisí na věku, pohlaví a jiných faktorech. Žena potřebuje vyšší dávku ve chvíli, kdy je těhotná, kojí nebo je v menopauze,“ říká Dr. Ingrid Oppenbergerová a dodává: „Aby se vápník dostal tam, kde ho je potřeba, je důležité přijímat nejen přírodní vápník, ale i vitamíny K2 a D3.“ Vitamín K2 dohlíží na to, aby se vápník dostal do kostí a zubů a vitamín D3 zabezpečuje samotné vstřebávání vápníku do krve.

Nechcete mít ve vyšším věku osteoporózu? Víme, jak na to!

Rozvoj osteoporózy se dá do určité míry ovlivnit prevencí, správnou výživou, pohybem a dostatečným příjmem přírodního vápníku spolu s vitamíny K2 a D3, jejichž úloha je lidem zatím neznámá. Právě proto vznikl edukační program s názvem Jsem stále kost. Kromě základních informací o osteoporóze zde lidé naleznou informace o důležitosti příjmu vápníku v období těhotenství, dozvědí se, co dělat v případě alergií na mléko a mléčné výrobky a jak se vypořádat se zlomeninami.

Získají zde informace o možnostech doplnění vápníku v případě stravovacích problémů jako je anorexie nebo bulimie, či celiakie. Na stránce funguje i bezplatná poradna odborníka. „V rámci projektu ‚Jsem stále kost´ jsme nově po celé České republice začali zdarma nabízet měření hustoty kostí ve vybraných lékárnách. O aktuální nabídce měření se zájemci dozvědí na našich facebookových stránkách. Toto měření již delší dobu probíhá i na Slovensku, kde jsme odhalili osteoporózu nejen u starších lidí, ale překvapila nás i u mladých, kteří si vyšetření nechali provést jen ze zvědavosti. Důvodem, může být nejen špatná strava, málo pohybu a pobytu na slunci, pití slazených a kolových nápojů, ale i poruchy výživy či nedostatek vitamínů K2 a D3,“ říká Dr. Ingrid Oppenbergerová.

Základní informace o osteoporóze

• Osteoporóza je metabolické onemocnění kostí, při kterém ubývá množství kostní hmoty, a vznikají poruchy struktury kostí, čímž se zvyšuje riziko zlomenin.

• Kritickým obdobím pro její vznik jsou zejména období menopauzy a stáří.

• Ve světě trpí osteoporózou více než 200 miliónů lidí.

• Každé 3 vteřiny si někdo na světě zlomí kost kvůli osteoporóze.

• Každá třetí žena a každý pátý muž nad 50 let má zkušenost s osteoporotickou zlomeninou.

• Na následky zlomeniny krčku stehenní kosti zemře více žen než na rakovinu vaječníků, dělohy a děložního čípku dohromady.

• Riziko fraktury u mužů je o 27 % vyšší než riziko, že bude mít rakovinu prostaty.

• Odhaduje se, že do roku 2050 vzroste počet zlomenin kyčelního kloubu u mužů o 310 % a u žen o 240 %.

• 50 % lidí, kteří už měli jednou osteporotickou zlomeninu, bude mít i další.

Zdroj: International Osteoporosis Foundation a www.jsemstalekost.cz

Jak se osteoporóza projevuje?

• Všímat byste si měli netypické bolesti páteře, která se zhoršuje při pohybu a zatížení.

• Prudké bolesti obvykle vznikající náhle, při rychlém pohybu, nejčastěji v oblasti dolní hrudní a křížové páteře, vystřelující směrem do břicha a dolních končetin.

• Osteoporóza vede i k deformaci obratlů, často se projeví jejich zlomeninou po malém úraze.

• Příznakem může být i zmenšení tělesné výšky.

• Nemoc můžete lehce odhalit při preventivním denzitometrickém vyšetření, které vám prozradí, jak pevné máte kosti.

Osteoporóza není jen nemocí žen, týká se i mužů!

Na prevenci nikdy není pozdě. Ideální je začít se o zdraví svých kostí starat okamžitě, nezáleží na tom, kolik vám je let. Osteoporóze se dá předcházet. Děti by měly mít dostatek pohybu, výživy s vysokým obsahem vápníku a je třeba myslet i na pravidelné doplňování vitamínu D3 formou přírodního vitamínového doplňku.

Kritickým obdobím pro vznik osteoporózy a její první projevy se u žen objevují začátkem menopauzy a u mužů kolem 55 let věku. Dospělí by měli k přírodnímu vápníku přidávat i vitamín D3 a vitamín K2, které pomáhají vápník vstřebat a následně ho nasměrují přímo do kostí a zubů a zabrání usazování vápníku do cév a 

měkkých tkání.

6 kroků ke zdravým kostem a budoucnosti bez zlomenin

1: Pravidelně cvičte – ideální je cvičení s vlastní vahou těla, posilování svalů a balanční trénink.

2: Dopřejte si tu správnou výživu – pro kosti je nejdůležitější vápník a vitamín D3.

3: Pozor na zlozvyky – udržujte si správnou váhu, vyhněte se kouření a nadměrnému pití alkoholu.

4: Zjistěte si, jaké máte riziko osteoporózy – upozorněte svého lékaře v případě, jestliže jste utrpěli zlomeninu, máte nemoc ovlivňující zdraví kostí nebo užíváte léky ovlivňující kosti.

5: Otestujte se a podstupte léčbu, pokud je to potřebné – jestliže patříte k lidem s vysokým rizikem osteoporózy, řešte to.

6: Pravidelně užívejte vitamín K2 a D3 formou výživového doplňku.

Doporučení podle International Osteoporosis Foundation a www.jsemstalekost.cz

Chcete být stále kost?

Chceme, aby Češi měli zdravé kosti, proto se společnost BIOMIN a.s. snaží o vzdělávání a prevenci prostřednictvím projektu Jsem stále kost. Na stránce www.jsemstalekost.cz se můžete dozvědět více informací o přírodním vápníku a o tom, jakou úlohu hrají v procesu vstřebávání vitamíny K2 a D3. Slovenská společnost BIOMIN a.s. rozšířila svou působnost i na Českou republiku, kde ve vybraných lékárnách organizuje měření hustoty kostí zcela zdarma. Informace o aktuálních měřeních denzitometrie získáte na Facebooku Jsem stále kost.

Veškeré informace naleznete na www.jsemstalekost.cz a na Facebooku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa opět vyjíždí do obcí

22:31 Finanční správa opět vyjíždí do obcí

Finanční správa i v roce 2025 pokračuje v poskytování podpory občanům v souvislosti s daní z nemovit…