Život dětem: S Mikuláši a čerty vstoupí do ulic českých a moravských měst také usměvavá srdíčka

01.12.2022 15:16 | Tisková zpráva

První prosincový týden bude patřit tradiční zimním Srdíčkovým dnů. Každoroční sbírka, pořádaná obecně prospěšnou společností Život dětem, opět rodinám s vážně nemocnými dětmi.

Život dětem: S Mikuláši a čerty vstoupí do ulic českých a moravských měst také usměvavá srdíčka
Foto: Život dětem
Popisek: Život dětem

Již od roku 2000 vyráží do ulic dobrovolníci, studenti středních škol a učilišť, aby kolemjdoucím nabídli sbírkové předměty, srdíčka s logem sluníčka, magnetické kolíčky v různých barvách nebo velmi oblíbené hlavolamy.

Výtěžek zimních Srdíčkových dnů pomůže nemocným dětem, které se bez pomoci laskavých lidí neobejdou. Tváří těchto zimních Srdíčkových dnů je malá, krásná Lucinka, která trpí spinální svalovou atrofií.

„Dneska tříletá Lucinka jako miminko zvedala hlavičku, hrála si s ručičkama, otáčela se, prostě všechno bylo naprosto v pořádku. Po půl roce z ničeho nic jako by na všechny tyto běžné pohyby zapomněla. Rodiče se o ni pochopitelně báli, a proto zamířili za dětskou doktorkou, která je vyslala za rehabilitační specialistkou. Ta je uklidnila, že je to normální, že se to může stát, že je Lucinka jen línější a doporučila, aby s holčičkou cvičili Vojtovu metodu. Maminka se tedy dala do pravidelného cvičení, ale Lucinčin stav se vůbec nelepšil. V deseti měsících nepásla koníky, nelezla, ani neseděla. A tak zašli za fyzioterapeutkou, která je ihned poslala do Thomayerovy nemocnice v Praze. Na neurologickém oddělení provedli řadu vyšetření a pak rodičům sdělili diagnózu. Lucinka trpí spinální svalovou atrofií, tedy nemocí, u které postupně ochabují svaly,“ popisuje nelehký osud malé Lucinky ředitelka sbírku pořádající neziskové organizace Život dětem Maria Křepelková.

Bez lékařské pomoci by holčička za několik měsíců umřela. V dnešní době takto nemocným dětem aplikují do míchy drahou Spinrazu, která sice nemoc neléčí, ale dokáže ji pozastavit. Aplikace do míchy je třeba provádět třikrát ročně a pro dítě je to značně bolestivé.

„Ale Lucinka v tom neštěstí měla velké štěstí. V nemocnici holčičce zajistili genovou terapii v podobě tzv. Zolgensmy, která patří mezi nejdražší léky na světě a v současné době ji ve zcela nezbytných případech už hradí zdravotní pojišťovny. Lucinku později čekala náročná operace kyčlí, a tak měla několik týdnů obě nožičky v sádře. Nyní čekají holčičku pravidelné rehabilitace, které jsou drahé a zdravotní pojišťovny je nehradí. Kromě toho potřebuje k invalidnímu vozíku elektrický pohon, který Život dětem o.p.s. uhradí rovněž z výtěžku sbírky, dodává Maria Křepelková.

Srdíčkové dny pomohou nejen Lucince, ale také dalším vážně nemocným dětem v celé naší republice a Život dětem o.p.s. děkuje všem, kteří si od dobrovolníků sbírkové předměty zakoupí. Pokud je ovšem nepotkáte, stačí otevřít webové stránky ZDE, kde můžete přispět online.

V neposlední řadě můžete přispět zasláním dobrovolné finanční částky na účet 83297339/0800 pod variabilním symbolem 1234. A samozřejmě i Život dětem má dárcovskou SMS, takže všichni, kteří chtějí pomoci nemocným dětem prostřednictvím mobilním telefonem, mohou ji poslat na číslo 8 77 77 ve tvaru DMS ZIVOTDETEM30 nebo 60 nebo 90 a nově taky DMS ZIVOTDETEM190.

„Život dětem děkuje všem laskavým lidem za dlouholetou pomoc rodinám s vážně nemocnými dětmi, které to mají v dnešní složité době ještě těžší než jindy. Všem velký dík, věřte, že Vaše pomoc těm nejpotřebnějším, kteří za svůj osud skutečně nemohou, je nesmírně důležitá,“ uzavírá Maria Křepelková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

22:31 Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

Novou vodní nádrž postavily Lesy České republiky za bezmála čtyři miliony korun u Letovic v Jihomora…