Spalničky patří mezi nejzávažnější virová onemocnění především dětského věku. Nákaza se však nevyhýbá ani dospělým osobám, které nebyly řádně očkovány.
Závažnost onemocnění spalničkami je podmíněna poměrně častým výskytem komplikací, především v podobě zánětů plic, průdušek, středního ucha či centrálního nervového systému. Spalničky, jejichž původce se přenáší z člověka na člověka vzduchem, jsou zařazeny do skupiny nejnakažlivějších infekčních nemocí.
Původcem nákazy je virus spalniček ze skupiny paramyxovirů. Inkubační doba, tedy čas, který uplyne od nakažení člověka do objevení se prvních příznaků nemoci, činí u spalniček v průměru 10 dní.
Klasický průběh spalniček připomíná ve svém začátku nachlazení. Nakažený člověk má rýmu, kašel, zanícené oční spojivky a trpí světloplachostí. Postupně dochází ke zvyšování tělesné teploty a vzniku šedobělavých skvrn s červenými okraji na vnitřní sliznici tváří. V dalším období nemoci dosahuje teplota svého vrcholu a v této fázi se na kůži těla, nejprve za ušima, pak na tváři, trupu a posléze i na končetinách, objevuje typická splývavá vyrážka červené až červenohnědé barvy.
Zdrojem nákazy je vždy nakažený člověk v počátečním stadiu nemoci, kdy ještě nedošlo k výsevu typické spalničkové vyrážky. Po překonání spalniček je člověk vůči této nákaze celoživotně chráněn.
Očkování proti spalničkám se ve světě rozšířilo v šedesátých letech 20. století. V České republice bylo pravidelné očkování proti nákaze spalničkami zavedeno v roce 1969, nejdříve 1 dávkou a od roku 1975 dvěma dávkami vakcíny.
Očkování proti spalničkám je v České republice součástí očkovacího kalendáře a je pro děti povinné na základě ustanovení zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví o změně některých souvisejících zákonů v platném znění a na základě prováděcího předpisu k tomuto zákonu, kterým je pro oblast očkování vyhláška č. 537/2006 Sb. v platném znění.
Obdobně jako v některých jiných zemích Evropy, respektive světa, je i v České republice v posledních letech obecně zaznamenáván nárůst počtu odpůrců očkování jako takového. Častokrát je však odmítáno specificky jen očkování proti spalničkám.
Poslední dostupná data o proočkovanosti dětí napovídají, že v některých krajích a okresech České republiky klesá procento těch, které obdržely i druhou dávku vakcíny, pod potřebnou hranici 95 %.
V posledních týdnech tohoto roku jsou případy onemocnění spalničkami zaznamenávány ve zvýšené míře také v České republice. Je proto třeba, aby rodiče věnovali pozornost očkování svých dětí a spolupracovali se svými pediatry.
Podrobnější informace týkající se problematiky spalniček, zpracované Státním zdravotním ústavem, naleznete v příloze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva