Protesty proti korupci a propojení byznysu s politiky dostalo do ulic více než deset tisíc demonstrantů v Bratislavě a další tisíce v osmi jiných slovenských městech. O to si ti, kteří v Česku čas od času zorganizují protesty proti vládě, mohou nechat jen zdát. Odboroví předáci věří, že impuls ze Slovenska by se mohl přenést i k nám.
„Demonstrující Slováci mají jednoznačně pravdu a i Češi by se měli takovýmto způsobem vyjádřit. A já věřím, že se to ´léčení´ ze Slovenska přenese i do Čech,“ říká pro ParlamentníListy.cz Bohumír Dufek, předseda Asociace nezávislých odborů. Poukazuje přitom na to, že loni v listopadu se konal v Praze mítink, z něhož občané adresovali poslancům výzvu, aby podnikli kroky k řešení korupčních afér posledních let, ale nic se nestalo.
Více k protestům Gorila na Slovensku ČTĚTE ZDE
Další články v rubrice Pohled jinam ZDE
Nejlepším manažerem ČEZ je syn prezidenta
„Češi jsou v některých věcech velice konzervativní. Přitom propojení politiky s byznysem je i u nás a jeho vinou se rapidně zhoršuje i životní úroveň. A teď se ještě dozvídáte takové věci, že nejlepší manažer v ČEZ je syn prezidenta Klause a tak dále. Z toho je vidět, že to propojení působí dál a dál a je potřeba se proti tomu vyjádřit,“ prohlašuje Dufek.
Také podle předsedy Odborového svazu Kovo Josefa Středuly je mínění lidí na adresu politiků stejné u nás jako na Slovensku. „Slováci už usoudili, že s takovými politiky nechtějí mít nic společného. V obou zemích je situace shodná v pohledu na to, co si může dovolit obyčejný občan a naopak ten, kdo má hodně peněz,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Středula.
Zákony platí jen pro obyčejné lidi
Podle šéfa OS Kovo nehraje v protestech roli to, zda se mají někde lépe, nebo hůře. „Když se podíváme do zemí jako Francie nebo Velká Británie, tak je zřejmé, že protesty nevznikají podle toho, jaká je výše životní úrovně. Jedná se o to, zda se lidé cítí svobodně. Zda cítí, že jejich hlas je slyšet, nebo jestli je někdo nepřehlíží. Zda si někdo nedělá sám co chce, ale po lidech vyžaduje naprosté dodržování zákonů,“ upozorňuje Středula na časté „Káže vodu, pije víno“ v podání politiků.
Situaci na Slovensku dává odborový revolucionář a nejúspěšnější vyhlašovatel stávek uplynulých dvaceti let u nás Jaromír Dušek do kontrastu s děním v Česku. „Čekal jsem, že k něčemu podobnému zavelí na podzim vedení ČMKOS, a to v podstatně větším rozsahu. Bohužel jsem měl pravdu v tvrzení, které se týkalo přílišného napojení odborových předáků na jejich chlebodárce,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Dušek, předseda Svazu odborářů služeb a dopravy.
Slováci si zachovali hrdost a vzepřeli se
Českomoravské konfederaci odborových svazů pak vytýká, že se po loňském létě vzdala jakéhokoli lídrovství v protestech proti reformám a současné vládě a přenechala pozici různým uskupením a iniciativám. „Slováci si naštěstí hrdost zachovali a vzepřeli se něčemu, co u nás je podle mého názoru v daleko větším rozsahu. A to proto, že tam nedošlo k takovému propojení a závislosti šéfů odborů na státní správě potažmo na některých bohatých firmách a že tam zkrátka někdo zavelel k boji,“ poukazuje Dušek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník