Církevní restituce: VV nechtějí problémy jako na Slovensku, co se tam tedy dělo?

11.01.2012 23:05 | Zprávy

Věci veřejné pořádně potrápily vládu v otázce církevních restitucí. Nakonec ustoupily, ale drží si od narovnání českého státu s církvemi distanc. Vydaly prohlášení, kde se píše: „VV dodržují koaliční dohodu. V posledních hodinách jsme jednali jak s představiteli církve, tak i opakovaně s představiteli koalice. Dostali jsme ujištění, že převod církevního majetku a nakládání s ním bude zcela transparentní. Nechceme, aby situace s vrácením majetku církvím ve výsledku dopadla jako v Maďarsku, Slovensku, Polsku či Slovinsku.“

Církevní restituce: VV nechtějí problémy jako na Slovensku, co se tam tedy dělo?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Jaké tedy problémy mají Věci veřejné na mysli? U našeho východního souseda církev po restituci čelila námitkám, že na restituovaném majetku špatně hospodaří. Podívali jsme se tedy na Slovensko, co se tam o tom psalo.


Michal Ondrejka v čtrnáctideníku Kultura, vycházejícím na Slovensku, k tématu napsal: Cirkvi sa vytýka, že s vráteným majetkom zle hospodári. Podstata hospodárenia je daná zákonom o reštitúcii. Dňom prevzatia nehnuteľnosti vstupuje cirkev do práv a povinností toho, kto má nehnuteľnosť v užívaní. Značí to, že nemôže voľne nakladať s vráteným majetkom vo väčšine prípadov devastovaným. Tak cirkev je povinná u bytov, nebytových priestorov, ktoré slúžili na poskytovanie zdravotných, sociálnych, školských a kultúrnych potrieb vrátane telovýchovných na prvé tri roky uzavrieť zmluvu o výpožičke, čo v praxi značí ponechať užívateľovi nehnuteľnosť zadarmo. Po troch rokoch má povinnosť uzavrieť zmluvu o nájme na ďalších päť rokov, samozrejme nie za ceny trhové ale ceny stanovené vyhláškami.


Slovenské církevní restituce uzákonili v roce 1994

Zákon je účinný od 1. 1. 1994. Prvé dohody o vydaní sú z rokov 1995-1996 a 1997. Z toho vyplýva, že reštitúcie priniesli len nepatrný ekonomický efekt. Naopak, cirkev ich prebrala devastované, mnoho ráz nepoužívateľné a musela ich zachraňovať pred samozničením, opravami a rekonštrukciami. Celkove na reštitúciu domového majetku doplácala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

Které daně?

Které daně jste konkrétně snížili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …