Nový plán se nelíbí německé vládě, je však pravděpodobné, že Evropská komise prosadí svou. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble upozorňuje, že návrh není v souladu s Lisabonskou smlouvou. Už v minulosti jsme ovšem byli svědky nedodržování platných zákonů a pravidel ze strany Bruselu.
Nový úřad, který by byl podřízen Evropské komisi, by mohl nejen rozhodovat o osudu 6 400 bank, jež v eurozóně fungují, ale také by měl pravomoc zrušit rozhodnutí členského státu o restrukturalizaci či uzavření dané banky. Proti rozhodnutí nevolených úředníků by nebylo odvolání.
Brusel chce jen zesílit svůj vliv
„Díky tomuto návrhu máme na stole všechny prvky potřebné k vytvoření bankovní unie. To umožní postavit bankovní sektor na solidní základ a obnovit důvěru finančních trhů a překonat fragmentizaci sektoru. Sice nemůžeme zcela vyloučit budoucí bankovní insolvence, ale na základě jednotného postupu a zvláštního fondu, do kterého budou přispívat banky, by se mělo zabránit tomu, aby ztráty bank nesli v budoucnu daňoví poplatníci,“ říká předseda Evropské komise José Manuel Barroso.
Fond SRM by měl ročně disponovat pouhými 5,5 miliardami eur. Dluhy bank v eurozóně však v současnosti činí závratných 9,3 bilionů eur. Zdá se tedy, že návrh Evropské komise má za cíl pouze posílit pravomoci Bruselu na úkor svobody jednotlivých subjektů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze