Dánsko dalo například jasně najevo, že se mu nelíbí ani francouzsko-německý, ani komisní nápad na zavedení daně z finančních transakcí. Ministryně hospodářství Margrethe Vestanger prohlásila, že její země bude velmi zdrženlivá k něčemu, co podle ní minimalizuje hospodářský růst a ničí pracovní místa.
Ministr financí Bjarne Corydon zato přišel s evergreenem - prohlášením, že nevidí smysl v tom mít dvě sídla Evropského parlamentu, ve Štrasburku a v Bruselu. K tomu jsme pátrali na úřadě, Stálém zastoupení ČR při EU, v Bruselu. Tam nám pověděli, že ač dánský ministr financí má toto přání, ve skutečnosti věc, která se řeší už léta, Dánové ve svém předsednickém programu nemají a Francie, velmi důležitý hráč v EU, dala mnohokrát najevo, že s ničím podobným souhlasit nebude.
Stěhování za 200 milionů
„Zatímco dříve bylo štrasburské sídlo EP symbolem poválečného evropského usmíření, dnes se změnilo v symbol plýtvání. Jedná se o snadný terč, do kterého se strefuje každý, kdo chce zaútočit na EU. Vynakládat 200 milíónů eur ročně na štrasburská zasedání EP je zvlášť v dnešní době úspor opravdu značný luxus. Iniciativu dánského předsednictví vítám, zůstávám však realistou. Jakákoliv změna sídla instituce EU vyžaduje jednomyslný souhlas všech členských států EU a minimálně Francie si štrasburské sídlo EP střeží jako oko v hlavě," upozornil europoslanec Jan Březina:
„Boj za jediné sídlo EP byl a je běh na dlouhou trať. První skutečná změna nastala až v loňském roce, kdy naše skupina v tajném hlasování prosadila "technické" snížení počtu stěhování ze 12 na 11. Základní smlouvy o EU nás nutí ve Štrasburku zasedat a změnit to mohou jen členské státy, a to jednomyslně. EP však může upravovat svůj pracovní kalendář a slučovat zasedání ve Štrasburku a více jich pořádat v Bruselu. Může to vypadat malicherně, ale je to obrovský krok kupředu, protože i takový "detail" byl desítky let zcela nepředstavitelný a ušetří miliony korun. Lavina odporu proti neustálému stěhování se dala do pohybu. Časový horizont se nedá odhadnout, ale udělám vše, co bude v mých silách, abych tuto lavinu přiživil a upozorňoval na podobné absurdity,“ dodal k tomu europoslanec Jan Vlasák. My jsme zjistili, že Francie dokonce napadla u Evropského soudu ono „technické“ snížení počtu stěhování, jak o tom hovoří český europoslanec…
A ještě perlička na závěr: Stěhování celého unijního cirkusu se tedy hned tak neodbourá, ale úspory se přesto našly. Dánský ministr pro evropské záležitosti Nicolai Wammen zařídil, že v rámci šetření nebyla při jednáních za dánského předsednictví na stolech balená voda, ale kohoutková v karafách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava