Holandský primátor poradil: Pro menšiny je dobré postavit vily, jako u nás

04.05.2013 18:45 | Zprávy

REPORTÁŽ Přijel do Mostu českým studentům popsat, jak v Nizozemsku v provincii, kde stojí v čele městečka Meppel, funguje regionální politika. Starosta Jan Westmaas zaujal posluchače zejména po dotazu, jak řeší problémy s bydlením a zejména domovem pro menšiny. To, co považuje za standard, by Čechy nejen šokovalo, ale možná prohloubilo xenofobní nálady.

Holandský primátor poradil: Pro menšiny je dobré postavit vily, jako u nás
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Jan Westmaas při besedě

Meppel je už řadu let partnerským městem severočeského Mostu. Je počtem obyvatel asi o polovinu menší než severočeská statutární obec. Přátelství trvá už od roku 1999 a starosta Meppelu navštívil českou kotlinu od svého starostování od roku 2005 již několikrát. Zaujala a zároveň zaskočila ho otázka, zda si všiml rozdílu mezi vedením českého a nizozemského města a zda se jedna strana od druhé má co učit. Nedokázal se k ní sice příliš vyjádřit, což ho vedlo k zamyšlení to změnit. Neznámou je pro něj trochu i „pověstný“ Chanov, přestože s menšinovými komunitami zkušenost jeho město má.

Brečíme? Nejméně z daní v Evropě však naše města nemají!

Jako problém místních municipalit v Nizozemsku uvedl starosta zejména způsob financování. „Více než 80 procent našich finančních prostředků získáváme ze státního rozpočtu, pouhých 9 procent z lokálních daní. Zbytek jsou nějaké ostatní poplatky. Jsme tak zemí s nejnižším podílem místních daní v celé Evropě,“  podotkl s dovětkem, že je pak těžké se cítit nezávislým městem.

Našim je hej. Mohou dávat peníze do banky

Co samosprávě v Meppelu zejména vadí a co vytváří konflikt mezi centrálním a regionálním governmentem, jsou podle jeho slov tlaky státu, který je nutí, aby své přebytky ukládali ve zvláštních fondech. „Díky tomu ale přicházíme o zisky z úroků, které bychom měli při ukládání peněz do bank. Je dobré mít určitou autonomii, ale není to zase tak jednoduché,“ dodal Jan Westmaas.

Co se týče veřejných zasedání městského zastupitelstva, uvedl, že je mohou všichni obyvatelé sledovat on-line. To se u nás poštěstí jen některým, například v Ústí nad Labem. Neexistuje prý přesný časový mantinel, po který mohou zastupitelé či občané hovořit. To uvedl jako reakci na zjištěnou informaci, že v Mostě mohou lidé k zastupitelům hovořit v sedmiminutovém příspěvku. „V Evropském parlamentu má každý na vyjádření jen minutu,“ zmínil k tomu tématu, když se zastavil u popisu evropské a národní samosprávy.

Kolik že těm nepřizpůsobivým postavíte domů?

Pedagožku sociálního oboru zajímalo, jak v Meppelu řeší sociální problémy, zejména sociální bydlení pro nezaměstnané lidi či pro mladé, kteří ještě nemohou zvládnout platit tržní nájem. „Je to trochu problém. Máme pro ně 2500 rodinných domů,“ uvedl Jan Westmaas. Jednoho ze studentů zarazil počet domů, které údajně Meppel pro tyto komunity staví. „Kolik že jich stavíte?“ divil se nahlas a žádal číslo zopakovat. Přítomné posluchače dílčí téma zaujalo, zvláště to, kdo ty domy staví. „Jde o bytová družstva kontrolovaná městem. Mají povinnost tyto domy budovat, nikoli byty,“ doplnil.

Další reportáže ParlamentníchListů.cz čtěte ZDE

Redakci ParlamentníchListů.cz zajímalo, jak vidí mosteckou sociálně-vyloučenou oblast Chanov a zda by problémy tamního nevzhledného sídliště podle něj bylo možné vyřešit změnou bydlení na rodinné domy, což by možná čeští obyvatelé nenesli tak v klidu jako ti v Nizozemsku. Pokud bychom měli aplikovat jeho rady, jak v Meppelu řeší přistěhovalce jiných národnostních menšin, měli by Mostečtí pro chanovské Romy začít místo péče o polorozpadlé i nově modernizované panelové objekty s byty raději stavět rodinné domy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …