Lenka Andrýsová z VV píše baronce Ashtonové kvůli Íránu. A není moc uctivá

06.01.2012 15:56 | Zprávy

Evropská unie by měla do konce tohoto měsíce rozhodnout o rozšíření ekonomických sankcí vůči Iránu. Zahraniční komise Věcí veřejných hledala řešení, které by mohlo zabránit jejich obcházení. S výsledným návrhem se pak obrátila poslankyně Lenka Andrýsová na baronku Catherinu Ashton, místopředsedkyni Evropské komise, která má na starost zastoupení Evropské unie v zahraničí.

Lenka Andrýsová z VV píše baronce Ashtonové kvůli Íránu. A není moc uctivá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Andrýsová

„Dodržování embarga vůči Íránu by mohlo monitorovat diplomatické zastoupení Evropské unie v Teheránu,“ nastiňuje poslankyně Lenka Andrýsová možné řešení, na kterém se shodla odborná komise Věcí veřejných. S ním se pak i jako místopředsedkyně sněmovního Výboru pro zahraniční politiku písemně obrátila na baronku Catherinu Ashton.

Nevyvážet moderní technologie, nedovážet ropu

Evropská unie a mezinárodní organizace včetně OSN aktuálně uvažuje zamezit vývozu svých moderních technologií do Íránu a naopak dovozu íránské ropy. Děje se tak na pozadí toho, že Írán během námořních cvičení v Perském zálivu úspěšně otestoval dvě rakety dlouhého doletu. „Problém je, že použití embarga a ekonomických sankčních opatření lze obejít například tak, že se tyto technologie dopraví na íránský trh například prostřednictvím třetích zemí, jako je Čína nebo Rusko, které se k omezením nepřipojily,“ upozorňuje poslankyně Andrýsová.

A pokračuje: „Dospěli jsme k závěru, že by mohli efektivněji než jednotlivé státy kontrolovat, zda nedochází k nežádoucímu dovozu technologií a v případě porušení embarga identifikovat, o jaké konkrétní výrobky a kterých společností by se jednalo.“ Lenka Andrýsová má na mysli zastoupení Evropské služby pro vnější činnost (ESVA).

Evropské zastoupení nemá moc co na práci?!


Otázkou je, zda následující tvrzení nebude baronka Ashton považovat za trochu urážlivé: „Tato organizace má mnohdy limitovanou a nespecifikovanou agendu. Věříme, že kapacitně by to evropský zastupitelský úřad mohl bez problémů zvládnout,“ píše poslankyně Věcí veřejných.

Evropská unie uvalí embargo na dovoz íránské ropy. Ve středu  vpodvečer se na tom podle zákulisních informací dohodli evropští diplomaté. Ti mají oficiálně dohodu posvětit 30 ledna, tvrdí britský list Telegraph. Zákaz dovozu pak má začít platit o něco později. Barel na to zareagoval posílením až do blízkosti osmiměsíčního maxima. Ještě výraznějšímu zdražení zabránily obavy z další eskalace evropské dluhové krize. Ta by totiž oslabila poptávku po komoditách.

Verdiktem o přísnějších omezeních vůči Íránu kvůli jeho problematickému jadernému programu by Evropská unie měla následovat Spojené státy americké, které se tak rozhodly už koncem roku. Důvodem sankcí jsou obavy, že Írán vyvíjí jadernou zbraň.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …