„Přiznám se, že jsem v uplynulých dnech příliš vývoj dění na Slovensku neměl možnost sledovat. I kdyby – netroufám si však říci, do jaké míry jsou ty reakce slovenských občanů oprávněné, či nikoli, ani co vše nám případ ukazuje. Názor na takovou záležitost se musí nějaký čas vyvíjet, pod vlivem toho, jaké informace přicházejí. Nelze to říct hned na počátku,“ reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz sociolog Jan Keller. Vzhledem k nedostatku informací po návratu ze zahraničí nechtěla komentovat vývoj událostí na Slovensku ani politoložka Vladimíra Dvořáková. Obě osobnosti se však shodly na tom, že Česku zatím s největší pravděpodobností takovéto vyhrocení nespokojenosti občanů s poměry v zemi nehrozí.
„Ano, lidé možná vyjdou do ulici v Bratislavě, ve Vídni, Varšavě, v Berlíně. To už tady i jednou bylo. Řekl bych, že u nás může být pak ještě dva měsíce klid a až potom je možné, že se vzbouří i Češi,“ řekl ParlamentnímListům.cz sociolog Keller, který jinak velmi ostře hodnotí stav věcí v naší zemi.
To, zda mají obě oslovené osobnosti správný odhad, ukážou nejbližší dny. V Bratislavě však bylo skutečně o víkendu bouřlivě. Po pátečním protestním pochodu kvůli kauze Gorila, kterého se v slovenské metropoli zúčastnilo minimálně dva tisíce protestujících, chystají na Slovensku už podobné akce i v dalších šesti slovenských městech. Sympatizanti se mobilizují prostřednictvím facebookové komunity s názvem Kauza Gorila. Sami sebe označují za běžné občany naštvané na zkorumpovanou politiku. Odmítají, že by měl protest jakékoli politické pozadí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová