Nekřesťansky drahé volání v Česku může konečně zlevnit. Po vzoru EU

04.01.2012 14:07 | Zprávy

Důvodem je změna postoje Českého telekomunikačního úřadu k tak zvaným virtuálním operátorům. Česko je totiž jedinou zemí v Evropské unii, kde ti dosud nepůsobí.

Nekřesťansky drahé volání v Česku může konečně zlevnit. Po vzoru EU
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Milan Fridrich z ČT

Místní operátoři, tak zvaná velká trojka, T Mobile, Vodafone a O2, byla  v minulosti zcela vysmátá. Český telekomunikační úřad jim šel na ruku a tak nikoho asi nepřekvapí, že místní ceny za volání patří mezi bezkonkurenčně nejvyšší v Evropě.

To by se mohlo změnit. Noví hráči doufají, že otevření trhu v rámci přísnější regulace ČTÚ prostě nařídí. Český telekomunikační úřad totiž představil návrh výraznější regulace mobilního trhu. Jedním z důsledků, pokud to projde, by mohlo být i to, že velcí operátoři budou muset otevřít svou síť.

Co to přesně znamená, virtuální mobilní operátor? To jsou firmy, které si pronajímají síť klasického operátora a sami poskytují služby koncovým zákazníkům. V zemích EU je to něco naprosto běžného. Tím, že jde o velkého partnera, daří se jim vymoci lepší ceny, což zlepšuje konkurenční prostředí.

Koncový zákazník je totiž frustrován i tím, jak obrovský je rozdíl mezi cenou za jeho volání a na příklad firemními zákazníky. Ti ž stále častěji hlásí, jak se díky elektronickým aukcím dostali na pětinu či rovnou desetinu očekávaných cen. Naposledy třeba město Ostrava, které nyní volá 8 x levněji. A přesně tohle by mohl změnit virtuální mobilní oparátor…

Zatím poslední město, které takto výrazně ušetřilo, je Hradec Králové. Také šlo o elektronickou aukci. Telekomunikační operátor a poskytovatel služeb datových center GTS Czech podepsal dnes s Magistrátem města Hradec Králové smlouvu na zajištění pevných hlasových služeb v následujících čtyřech letech za 9,5 milionu Kč. Město přitom původně předpokládalo hodnotu zakázky ve výši 20 milionů...

O vstup na trh se tu snaží mnozí: Například členové Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí (APKT),  sdružuje menší kabelové operátory, si kvůli vyjednávání založili zvláštní dceřinou společnost Quadruple. S operátory vyjednává i kabelový operátor UPC, zájem má i Tesco, které službu Tesco Mobile provozuje s úspěchem v Británii, na Slovensku a nově i v Maďarsku…

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …