Novinářka z Ruska: Češi ve skutečnosti komunisty u moci nechtějí. Jen tím rebelují

12.10.2013 5:00 | Zprávy

Irina Šulc žije v Česku již patnáct let. Pracuje jako šéfredaktorka týdeníku pro rusky hovořící lidi nazvaného Pražský express. Jak její jméno napovídá, jejím původním domovem bylo Rusko. ParlamentníListy.cz se zajímaly o to, jak vnímá v současné době předvolební vývoj, koho by ona volila a koho rozhodně nikoli.

Novinářka z Ruska: Češi ve skutečnosti komunisty u moci nechtějí. Jen tím rebelují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Irina Šulc, šéfredaktorka Pražského expresu

„Víte, když jsou ruské volby, chodím k nim, zajímá mě, co se tam děje, jelikož tam žije část mé rodiny. Mrzí mě, stejně jako řadu mých krajanů, že jsme se dosud nemohli voleb zúčastňovat i tady v Česku – když tu žijeme,“ posteskla si úvodem šéfredaktorka Pražského expressu.

Jasno má i v tom, koho by volila a naopak, kdo by její hlas ve volbách rozhodně nedostal. Jak ale s úsměvem předesílá, v tom, koho by volila, nemůže ale být zas tak objektivní. „Můj manžel totiž kandiduje za Hlavu vzhůru!, takže pro mě je jasné, komu bych lístek do té urny vhodila. Bohužel, zatím se mě ještě tyto volby netýkají. Věřím ale, že všechny ostatní, které přijdou po novém roce, už ano,“ vysvětlila Irina Šulc.

Jak dodala, svůj hlas by nikdy ale nedala Úsvitu přímé demokracie a Tomio Okamurovi. „Když slyším, co ta strana prosazuje, jaký postoj zaujímá vůči cizincům, tak by pro mě byla tato volba naprosto nepřípustná. A musím dodat, že i pro většinu zde žijících Rusů, se kterými se setkávám,“ řekla ruská novinářka ParlamentnímListům.cz. Dodala, že většinu lidí z jejího okolí totiž velmi zneklidnilo to, když si měli možnost přečíst návrhy cizineckého zákona, na kterých před časem – ještě před vstupem do politiky – právě Tomio Okamura spolupracoval s Petrem Gazdíkem (STAN - TOP 09).

„On možná ten Okamura viděl jednou někde nějakou Ukrajinku, jak dostává sociální dávky a hned to paušalizoval, že to tak dělají všichni. To ale není pravda. Je tu řada cizinců, kteří jsou pro Česko přínosem. A je třeba s nimi počítat, vždyť legálně jich tu žije 450 tisíc – a to opravdu není málo. Podle mě má česká společnost obrovský potenciál, aby mohla nacházet investory – ale zatím ho neumí pořádně využívat. I to se změnou toho zákona snad může změnit,“ domnívá se Irina Šulc.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …