Od havárie v Černobylu je to 26 let, Ukrajina buduje nový kryt a chce rekultivovat

26.04.2012 13:05 | Zprávy

Od výbuchu v jaderné elektrárně Černobyl uplynulo právě 26 let. Na následky ozáření tehdy zemřely tisíce lidí, další mají dodnes zdravotní následky. 160 tisíc lidí později muselo oblast zamořenou radiací opustit. Ukrajina symbolicky právě dnes začala budovat nový kryt nad poškozeným reaktorem. Nový kryt bude zřejmě opět z betonu a podobné konstrukce jako ten předchozí, který byl vybudován bezprostředně po havárii, a měl proto mnoho nedostatků. Dnes je však již riziko ozáření mnohem nižší než v roce 1986.

Od havárie v Černobylu je to 26 let, Ukrajina buduje nový kryt a chce rekultivovat
Foto: worldwide.com
Popisek: Opuštěné domy v Černobylu, ilustrační foto

„Příroda nám pomáhá a úroveň radioaktivity postupně opravdu rapidně klesá,“ říká Miroslav Hron, vědecký pracovník Ústavu jaderného výzkumu v Řeži, a dodává: „Dnes už nemá radiace na okolí zdaleka takový vliv, jako tomu bylo těsně po havárii.“ 


Miroslavu Hronovi potvrdila černobylská havárie to, co prý říkali vědci ve 40. letech. „První řetězovou štěpnou reakci uskutečnil v roce 1942 tým profesora Enrica Fermiho v Chicagu. Krátce poté uspořádali vědci tajnou konferenci, na které oznámili, že tento typ reakce je jediný možný, ale palivem musí být výhradně uran.“ Uran totiž obsahuje vysoký podíl neštěpitelných složek, kdežto jiné používané prvky jako plutonium či americium jsou velmi nebezpečné. Obsahují totiž mnohem více štěpitelných složek, jsou to vlastně jaderné výbušniny. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: ava

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …