„Příroda nám pomáhá a úroveň radioaktivity postupně opravdu rapidně klesá,“ říká Miroslav Hron, vědecký pracovník Ústavu jaderného výzkumu v Řeži, a dodává: „Dnes už nemá radiace na okolí zdaleka takový vliv, jako tomu bylo těsně po havárii.“
Miroslavu Hronovi potvrdila černobylská havárie to, co prý říkali vědci ve 40. letech. „První řetězovou štěpnou reakci uskutečnil v roce 1942 tým profesora Enrica Fermiho v Chicagu. Krátce poté uspořádali vědci tajnou konferenci, na které oznámili, že tento typ reakce je jediný možný, ale palivem musí být výhradně uran.“ Uran totiž obsahuje vysoký podíl neštěpitelných složek, kdežto jiné používané prvky jako plutonium či americium jsou velmi nebezpečné. Obsahují totiž mnohem více štěpitelných složek, jsou to vlastně jaderné výbušniny.
Dnes se používají jiné reaktory
Největším problémem černobylských reaktorů byly špatně chráněné aktivní zóny, tedy prostory, kde se odehrávaly klíčové reakce. Reaktory také byly mnohem choulostivější než dnešní typy. „Dnes se používají takzvané tlakovodní reaktory. Ale ani ty se nemůžou zbavit principielního rizika, protože koncept jaderného štěpení se od doby prvního reaktoru nijak nezměnil,“ upozorňuje Miroslav Hron.
Podle něj navíc v sobě palivo, které je dlouhodobě v řádu roků v aktivní zóně, akumuluje obrovské množství radioaktivních látek a také transuranu, tedy výbušné složky. Ty v něm navždy zůstávají. „Vyhořelé palivo je tak rizikové i po uložení do země. Už ve 40. letech mluvili vědci o tom, že pro další průmyslové využití by se mělo přejít na jiný systém jaderných reaktorů,“ dodává Hron.
Zkušební pěstování rostlin
Dokonalejší kryt, který Ukrajinci budují, má však ještě jiný důvod. Okolí černobylské elektrárny je dnes úplně pusté a Ukrajina chce začít zkoumat možnosti využití tamější půdy. Chystá se proto zkušebně v oblasti pěstovat průmyslové rostliny. Pokud se prokáže, že rostliny nejsou nijak významně ohroženy radioaktivními látkami, mohlo by se celé území postupně navrátit k normálnímu životu.
{relatedarticles title="Psali jsme:" tag="Černobyl" count=&
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: ava