Madunice, okres Hlohovec, západní Slovensko. V rodinném domku Polákových vypadá všechno normálně. Upravená zahrádka a na stole čerstvé zákusky. Od loňského léta už tu ale nic není jako předtím. Anna Poláková vzpomíná na konec loňského srpna. Její manžel, 63letý Andrej, se tehdy pěšky vracel z vesnických slavností. Uprostřed noci ho parta místních výrostků přepadla a brutálně zbila. Za dva týdny Andrej Polák na následky zranění zemřel. Kvůli útoku skončili před soudem dva Romové.
Problémy jsou s nejmladší generací
Dcera Polákových Michaela si vzpomíná, že soužití s Romy bývalo dříve mnohem méně konfliktní. Problémy prý přišly až s mladou romskou generací. „Ta generace, která je starší, to byli a jsou slušní Romové. Druhá generace, generace našich rodičů, normálně pracuje. Tito Romové si stavějí domy, žijí jako normální lidé. Ale mají děti, nejmladší generaci, a ty jsou velmi nebezpečné. Tito Romové nepracují, jsou arogantní, vulgární. Myslím, že nemají žádné morální hodnoty,“ říká Michaela.
Otevřených střetů mezi Romy a neromy na Slovensku přibývá. Potvrzuje to Laco Oravec z bratislavské Nadace Milana Šimečky, která se zabývá i etnickými menšinami. Zároveň ale dodává. Svůj podíl viny má i většinová společnost a politici. Tím, že se o Romy dlouho nestarali. „Myslím si, že všechny ty konflikty, napětí a kriminální činnost jsou důsledkem zhoršování sociální situace a dlouhodobého života v sociálním vyloučení,“ uvádí Oravec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava