Demonstrace jejich organizátoři svolali přes internetové sociální sítě a reagovali tak na informace, že politici i významní státní úředníci brali v letech 2005 a 2006 vysoké úplatky. Na největší politickou korupci v historii země a na silný vliv finanční skupiny Penta na privatizaci za druhé vlády Mikuláše Dzurindy upozornily údajné dokumenty slovenské tajné služby s názvem Gorila, které unikly v závěru minulého roku na internet.
Od účasti na dnešních shromážděních ve slovenské metropoli, ale také v Nitře, Žilině, Trenčíne, Zvolenu, Popradu, Košicích nebo v Prešově, neodradilo demonstranty ani mrazivé počasí. "Dost bylo goril", "Gorily do basy", skandovali lidé na náměstích. Mnozí si donesli vlastní transparenty.
Vajíčka a banány létaly vzduchem
Nejvíce lidí, podle některých odhadů až 10.000 nespokojených obyvatel, přišlo do Bratislavy na Náměstí Slovenského národního povstání, kde se během sametové revoluce v roce 1989 konaly rozsáhlé protikomunistické protesty. Hlavní organizátorka protestů Lucia Gallová počet zůčastněných odhadla dokonce na 15 tisíc lidí. Vpodvečer se dav přesunul k nedalekému úřadu vlády. Demonstranti do jeho areálu házeli vajíčka i banány na znak nesouhlasu s "gorilami v politice".
V průběhu protestu Gorila utrpěli podle slovenského serveru Sme.sk zranění tři policisté, kteří byli převezeni do nemocnice na lékařské ošetření. Páteční masový protest skončil také zadržením čtyř lidí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas