Slovensko pláče nad tímto videem

06.03.2012 11:34 | Zprávy

Volební spot s použitím očerňující kampaně potenciálních protivníků spustila slovenská SDKÚ-DS Mikuláše Dzurindy. Bývalý premiér se snaží vymanit se z rekordního poklesu preferencí, které se nyní pod tíhou Gorily pohybují na hranici volitelnosti.

Slovensko pláče nad tímto videem
Foto: Facebook
Popisek: Plakát skupiny Kauza Gorila na Facebooku

Bezmála 15 minutové video mapuje politický vývoj Slovenska v klíčových milnících od vzniku samostatného státu po současnost. Snímek je plný emotivních vystoupení předních slovenských politiků uplynulé doby a kdo je v něm hrdina, je poznat i podle zvukové kulisy, která se nese v duchu amerických akčních filmů. Zveřejněna jsou památná videa předsedy HZDS Vladimíra Mečiara, v nichž se nezdráhal použít kromě slovního zastrašování reportérů i fyzického útoku. Vůdce nacionalistů Ján Slota se zde zachycen v silně podnapilém stavu s vulgárními narážkami na Maďary. Vůdcovi SMERu Robertu Ficovi tvůrci videa zase nemůžou zapomenout jmenování kontroverzního soudce Štefana Harabína ministrem spravedlnosti, nebo náhubkový zákon, kterým se Fico snažil zkrotit pravicová média, což jsou na Slovensku skoro všechna. Zmíněna je zde i aféra a nepřesvědčivé vysvětlování ministra financí Jána Počiatka, který byl v roce 2008 fotoreportéry přichycen s vysoce postaveným manažerem J&T Ivanem Jakabovičem na jachtě v Monaku v době, kdy Slovensko přecházelo na euro. 

Je to konspirace, tvrdí Dzurinda

Za zpravodajskou hru, za níž někdo zaplatit miliony eur, je na závěr snímku prezentována kauza Gorila, která vyštvala desetitisíce Slováků do ulic i přes třeskuté mrazy. Gorila pochází z let 2005 až 2006, tedy z doby, kdy řídil vládu Mikuláš Dzurinda. Slovenská kontrarozvědka SIS tehdy sledovala Jaroslava Haščáka, představitele finanční skupiny Penta, která působí i v Česku. Tento manažer upadl v podezření, že se v konspiračním bytě setkává se zástupci stran (zejména se zástupci Dzurindovy SDKÚ) a uzavírá s nimi dohody o privatizacích za mnohamilionové provize.   

 


Sněmovní volby na Slovensku začínají už desátého března. V říjnu nepřežila vláda slovenské premiérky Ivety Radičové hlasování o důvěře, s níž spojila schválení dokumentu o navýšení pravomocí záchranného fondu eurozóny, tzv. eurovalu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …