"Poslanci sa tou imunitou zaoberajú permanentne. Nepredpokladám, že toto funkčné obdobie bude posledným, ktoré by to vedelo vyrieši," konstatoval na nepříznivou konstalaci spojenou s omezením imunity předseda Národní rady Pavol Hrušovský.
Ten připomenul fakt blížících se voleb tvrzením, že případná diskuse na téma omezené imunity může vyvolat zákeřné způsoby jednání a celkově se může zvrhnout. "A obava, ktorá bola hlavnou, že sa z parlamentu stane priestor predvolebného zápasu," vysvětlil Hrušovský.
Slovenští zákonodárci již v minulosti nedokázali prosadit zrušení trestněprávní imunity, jelikož nebyla k dispozici nutná ústavní většina.
Čeští poslanci naopak na konci října loňského roku podpořili návrh na omezení imunity sebe a ústavních soudců. Předloha, kterou podepsali zástupci všech sněmovních stran, by zrušila zejména doživotní imunitu. Trvala by jen po dobu mandátu. Ústavní novela, k jejímuž schválení bude potřeba dvoutřetinová většina v obou parlamentních komorách, míří do ústavně-právního výboru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový