Protože obří tuňák vážil 269 kilogramů, kilo jeho masa tak nakonec nevyšlo podnikatele Kijošiho Kimuru vůbec draho - na skoro 55 korun. Kimura, který je majitelem sítě suši barů a zároveň patriot, prý chtěl, aby dražený tuňák zůstal v Japonsku a neskončil někde v cizině.
Rybáři totiž rybu ulovili u pobřeží, které loni zpustošila vlna tsunami a tuňák byl vydražen na první letošní specializované burze na vyhlášeném trhu Tsukiji.
Bez masa tuňáků si totiž nelze japonskou národní pochoutku suši vůbec představit. Japonci tak zkonzumují 80 procent všech tuňáků, které se na světě uloví.
Evropská komise vloni navrhla zákaz lovu
Evropská komise navrhla zákaz mezinárodního obchodu s tuňákem obecným. S až dva metry dlouhými a pět set kilogramů vážícími rybami z čeledi makrelovitých by se mělo přestat podle návrhu komise obchodovat od příštího roku, aby se tak předešlo jejich vyhubení.
"V oceánech už zbývá pouhých patnáct procent tuňáků oproti původním populacím. Vědci dále říkají, že máme v mořích o šestatřicet procent méně tuňáků než by bylo záhodno. Oproti cílům, které vědci vypočítali, zaostáváme o padesát tři procent," říká Jan Freidinger z hnutí Greenpeace, který se problematikou ohrožených mořských živočichů zabývá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava