Oba favority podporuje 25 procent zdejších republikánských voličů, ten třetí, libertariánský kongresman Ron Paul, který v telefonátech voličům upozorňuje na další zadlužení federální vlády, jež prezident Obama žádá, .ztrácí jen málo - má 23 procent.
Hovoří se o nejtěsnějším souboji v historii, na prvním místě se Romney překvapivě stále střídal s Rickem Santorumem. Ten v jednu chvíli vedl o 18 hlasů, pak dokonce o 34. Vzápětí ho ale v čele opět vystřídal Romney, který o 34 hlasů zvítězil. Vzápětí jásal vítěz na Twitteru: "Děkuji Iowo! Na jakém jiném místě, než je srdce Ameriky, odstartovat obnovu amerického srdce a duše!“
O něco pozadu tak zůstal Ron Paul, který kandidoval už v roce 1988. Což je pro muže, který by nejraději zrušil centrální banku Fed, vystoupil z OSN i NATO a stáhl by americké vojáky ze všech zahraničních misí, úspěch.
Vážných kandidátů je stále šest, tři ztrácejí
Od včerejšího republikánského klání se očekávalo, že přiměje slabší kandidáty k odstoupení a potvrdí vážné uchazeče. Žádný z vážných kandidátů ale zatím neodstupuje. Jenom guvernér Texasu Rick Perry oznámil, že svou kandidaturu v příštích dnech zváží. Dalšími jsou Newt Gingrich, který skončil čtvrtý, a kongresmanka za Minnesotu Michele Bachmann, která získala jen pět procent hlasů.
Iowa si tak výsadní postavení, kde se začíná výběr prezidentských kandidátů, vymohla počátkem 70. let. I když se několik států pokoušelo ji předběhnout, obě hlavní politické strany se dohodly, že právě Iowa bude prvním státem. Chtěly tak zabránit tomu, aby se volba neposouvala stále dopředu, jak napsal web Českého rozhlasu.
Obamova popularita klesá, rozhodovat bude ekonomika
„Ten, kdo vyhraje v Iowě, nemá zdaleka jistou stranickou nominaci na prezidenta. Za posledních 35 let se pouze polovině těch, kteří v Iowě vyhráli, povedlo získat stranickou nominaci. Z těch, kteří zde stranickou nominaci získali, se prezidentem stali pouze tři lidé, což platí také pro poslední prezidenty Bushe mladšího a Baracka Obamu. Zároveň ten, kdo chce získat stranickou nominaci, si nemůže dovolit v Iowě úplně propadnout,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Slezák a pokračuje:
„Co rozhodne i tento rok, stejně jako to rozhodlo před čtyřmi lety, bude ekonomika. Tehdejšímu republikánskému kandidátu Johnu McCainovi prohrálo volby právě to, že se k ekonomice nedokázal pořádně vyjádřit. Dokonce připustil, že jí příliš nerozumí. A to v době, kdy na Američany dotírala recese, samozřejmě rozhodlo.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava