Černobílá sanitka s mottem - Náš exodus, Váš exitus - už projela všechny kraje kromě Prahy. Teď se chystá agitovat i v hlavním městě. „Požadavek na zvýšení mezd je naprosto oprávněný, nezpochybňuje ho ani ministr zdravotnictví. Česká republika dává na zdravotnictví 7,1 procenta HDP, západoevropské země, jejichž systém kopírujeme, dávají procent deset. Prostředků je tu málo," řekl v rozhovoru Studia 6 lékař Pavel Pafko. Ten již dříve řekl ParlamentnímListům.cz, že je naprosto v pořádku, aby mladý lékař šel sbírat zkušenosti do zahraničí.
„Myslím, že podobné akce jako Odcházíme, děkujeme, je potřeba podporovat. Já sám jsem si zabalil raneček a v roce 1968 jsem odešel do tehdejšího Západního Německa. Dobře jsem udělal. Z profesního hlediska jsem se mnohé naučil," uvedl pro ParlamentníListy.cz profesor, který kromě dlouhodobějšího pobytu v Německu působil krátkodobě i v nemocnicích v New Yorku, Pittsburgu, Torontu, či Vídni.
První výpovědi padaly v listopadu
Lékaři především požadují zvýšení základního platu až na trojnásobek průměrné mzdy, tedy asi na 70 tisíc bez přesčasů. Jinak hrozí hromadným odchodem.
První výpovědi začali lékaři podávat už na konci listopadu. "Jsou to lékaři, kteří pracují v nemocnicích pět až deset let, ale i starší," řekl k tomu televizi lékař Peter Ovaz. "Nevíme, v jakém rozsahu ani v jakých oborech případné odchody budou," dodal mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.
Někteří odborníci tvrdí, že kvůli odchodům lékařů krize ve zdravotnictví patrně od března nastane. Kraje, tedy zřizovatelé většiny nemocnic, už teď vymýšlejí krizové scénáře. Nejhorší je situace na severu Moravy. Například z krnovské nemocnice podalo výpověď 115 z celkem 150 lékařů. Také Opavě podle Dalibora Hudce z Lékařského odborového klubu Slezské nemocnice hrozí zhroucení zdravotní péče.
„Co se týká Opavy, tam má akce velkou podporu. V podstatě v této chvíli klíčová oddělení mají podporu 90 až 100 procent, což by pro Opavu a region znamenalo v podstatě zhroucení zdravotní péče od 1. března," řekl Českému rozhlasu Hudec.
Krizová parně bude od března situace také v Pardubicích, kde například podalo výpověď 22 z 25 anesteziologů. Navíc lékaři mohou podle plánů odborářů podepisovat výpovědi ještě dva týdny, do konce roku.
Zimola: Každý den sledujeme aktuální vývoj
Kritická situace je také na jihu Čech. Jihočeský hejtman Jiří Zimola už rozhlasu potvrdil, že hromadný odchod lékařů je téma, které v těchto dnech hýbe také Krajským úřadem Jihočeského kraje.
„Každý den se necháváme informovat o aktuálním vývoji, co se počtu chystaných či podaných výpovědí týká. V tento moment můžu říct, že se u nás nejedná o tak masivní podávání výpovědí jako v některých jiných krajích, třeba na Vysočině," dodal k tomu Zimola.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale prý stále věří, že počet lékařů, kteří odejdou z nemocnic, jejich provoz neohrozí. Počítá, že jich odpadnou dva až tři tisíce. Větší počet ale může skončit zavíráním některých oddělení nebo i celých zařízení.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb