V reakci na ohlášenou stávku odborářů, která má v pondělí výrazně omezit dopravu po celé zemi, prohlásil předseda vlády Petr Nečas, že vláda nepodlehne nátlakovým akcím, které si berou občany České republiky jako živý štít či jako rukojmí. „Považuji však za nepřijatelné, pokud takovýto protest zablokuje chod státu a jeho ekonomiky a výrazně zasáhne do života všech občanů," uvedl premiér.
Psali jsme:
Odbory politicky vydírají, tvrdí Klaus
Odborový šéf: Budeme stávkovat, dokud vláda nepadne
Stávka je tady. V pondělí bude stát celá republika
Půjde opravdu o zablokování české ekonomiky, pustí jí odboráři během pondělní stávky skutečně žilou? Do odhadů vzniklých škod se nechce pouštět analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. „Byla by to hausnumera," tvrdí pro ParlamentníListy.cz Michl a stejný názor má i na čísla, která se pokoušejí kvantifikovat dopad případné generální stávky na národní hospodářství.
Celodenní zastavení ekonomiky by vyšlo na 15 miliard
„Přesné náklady stávky vyčíslit nelze," připouští pro ParlamentníListy.cz rovněž analytik Patria Finance David Marek, ale hned nabízí informace pro vytvoření alespoň přibližné představy, o jaká čísla může jít. „Pokud by se celá české ekonomika na jeden den úplně zastavila, stálo by nás to přibližně 15 miliard korun," konstatuje Marek s tím, že v takové hodnotě vzníká každý den hrubý domácí produkt v české ekonomice.
„Rozumně se to odhadnout asi nedá. Myslím, že ta čísla budou cucaná z prstu," přidává se ke slovům svých kolegů pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová, hlavní ekonomka Next Finance. „Jak to ekonomice uškodí? Určitě jí to nepomůže. Ale dopady bych opravdu nepřeceňovala. Těch lidí, kteří se nedostanou do práce, bude podle mě minimum," míní Šichtařová.
SLEDUJEME téma stávka
Problémem by byla až týdenní stávka
Hlavní ekonomka Next Finance je také přesvědčena, že odhady negativních dopadů stávky budou určitě nadsazeny. „Taková krátkodobá akce nemůže ekonomice významně ublížit, podobný výpadek se dá nahradit kdykoli jindy. Problém by to začal být až ve chvíli, kdyby stávka trvala alespoň týden," upozorňuje Šichtařová, za jakých okolností by hospodářství akci odborářů teprve pocítilo.
Sledujeme téma: Vládní krize
„Dopředu je to těžké říci, když není úplně zřejmé, v jakém rozsahu stávka proběhne. Škody bude možné vyčíslit až poté firmu od firmy. Někde se omezí výroba, když lidé nedorazí do práce, u vlaků se zase dají spočítat ušlé tržby za neprodané jízdenky. Ale dopad na celou ekonomiku se určit asi nedá," říká pro ParlamentníListy.cz Michal Kozub, analytik Home Credit.
Psali jsme:
Myslitel se zastal Nečase: I blbá vláda špatné pravice je lepší než levice
Kalousek: Podřadná práce neexistuje. Co je ostudného na zametání ulic?
Kalouskovi hrozí velké potíže. To bude průšvih, varuje ekonomka
Režisér Olmer je stále na Bártově straně. Kalousek je Mefistofeles
Pravicový filozof o vládě: Slaboch Nečas, hloupý účetní Kalousek
Profesor Keller srovnal Nečasova muže: A dost, Vy kádrováku
Kromě cestování do práce se naruší i chod výrobních firem
Na konkrétnější závěry si troufá analytik David Marek. „Pokud budeme počítat pouze se ztrátami v dopravě, potom nabízí horní hranici ztrát údaj, že denně vzniká v dopravě hrubá přidaná hodnota za 1,5 miliardy korun. Ani zde nejspíše nedojde ke stoprocentnímu zastavení všech dopravních služeb," domnívá se ekonom Patria Finance.
Zároveň ale připomíná, že blokování dopravních komunikací přinese škody v jiných oblastech - lidé se nemusí dostat do práce včas nebo vůbec, naruší se dodávky surovin, materiálů a dílů do výrobních firem. „Celkový dopad na letošní HDP by měl být limitovaný a prakticky nebude ve statistikách postřehnutelný, pokud se takových akcí nebude opakovat více," prohlašuje Marek.
K věci:
Stávka je tady. V pondělí bude stát celá republika
Koalice odborům: Jste bojůvkáři, sami si děláte ostudu
Stávka bude. Kalousek by radši odešel z vlády, než by ustoupil
Fotokoláž: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník