„To jsou peníze nás všech občanů a politické rozhodnutí určí, zda se vloží do zdravotní péče nebo jestli tam budou ležet dál. Stejně tak bylo politickým rozhodnutím, že vláda letos nezvýšila platby za státní pojištěnce," zmínil pro Rádio Česko prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Lékaři podle něj nechtěj svévolně omezovat práva pacientů.
Podle předsedy Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milana Kudyna se mají.regulace dotknout skoro dvou třetin ordinací praktických lékařů. „Regulační opatření jsou zejména na léčiva a komplement, to znamená na laboratorní vyšetření a diagnostiku laboratorní," řekl k tomu Kudyn.
Prezident ČLK také navrhnul jiné cesty, které by vedly k úsporám ve zdravotním systému. Například zrušení stropů a zavedení plateb pojistného podle příjmů, anebo zvýšení plateb za státní pojištěnce. Ministr by podle něj měl také více zasáhnout do nákupu nesmyslně drahých přístrojů a technologií, což nyní prý dělá většina zdravotnických zařízení.
Vyhlášku jsme museli sepsat k nule, ne k mínusu. Hájí se Heger
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že pojišťovny ztráty ze svých rezerv hradí. „Jen v letošním roce Všeobecná zdravotní pojišťovna snížila své zásoby z deseti miliard na nulu. Systém je v deficitu a změna ve výběru pojistného ho nepokryje. Museli jsme vyhlášku sepsat tak, aby rezervy byly vyčerpány k nule a nikoli pod nulu," řekl Rádiu Česko ministr zdravotnictví Leoš Heger.
„Není pravdou, že ministerstvo chce snižovat objemy peněz do zdravotnictví. Jde o to se rozumně dohodnout. Vedeme dlouhé debaty včetně lékařské komory o tom, kde je možno zasáhnout do spotřeby péče tak, aby ty peníze procházely efektivněji na věci, které pacienti potřebují," dodal Heger.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb