Loňské volby ve Hřensku jsou neplatné, rozhodl krajský soud

03.10.2011 22:45 | Zprávy

AKTUALIZOVÁNO Loňské obecní volby ve Hřensku na Děčínsku jsou neplatné, rozhodl dnes Krajský soud v Ústí nad Labem. Podle soudu bylo 32 voličů krátce před volbami účelově přihlášeno k trvalému pobytu v obci. Filosof a politolog z ústecké Univerzity Jana Evangelisty purkyně k tomu poznamenává, že rozhodnutí soudu představuje naději pro poctivé občany.

Loňské volby ve Hřensku jsou neplatné, rozhodl krajský soud

O neplatnosti říjnových komunálních voleb ve Hřensku rozhodoval letos v květnu Ústavní soud a vrátil ji k projednání ústeckého krajskému soudu. "Ústavní soud přesně vymezil, jak by soud měl posuzovat občany z hlediska jejich volebního práva," řekla dnes novinářům soudkyně. Soud tak vyhodnotil 32 voličů jako účelových a zpochybnil také hlasy dalších dvou chatařů, kteří ve Hřensku reálně nežijí.

Rozhodnutí zastupitelů jsou automaticky neplatná

Dnešní rozhodnutí soudu už neumožňuje žádný další opravný prostředek. Všechna dřívější rozhodnutí v říjnu zvoleného zastupitelstva jsou tak neplatná. Podle starosty obce Josefa Černého tak nebudou platit například některé smlouvy nebo převody pozemků.

"Máme trochu výhodu, že jsem byl starostou i před volbami, takže pokračuji ve funkci dál, tak jak mi to zákon ukládá," komentoval rozhodnutí soudu starosta. Ministr vnitra do 30 dnů od rozhodnutí soudu vyhlásí termín opakovaných voleb.

Povolební stížnost hřenské ODS kritizovala podezřelý nárůst počtu voličů před loňskými komunálními volbami. Někteří svědkové v červenci u soudu vypověděli, že měli za přistěhování do Hřenska a svůj volební hlas slíbeno 5000 korun, což potvrdil soudu i podnikatel, který jim peníze nabízel. Peníze ale podle něj nakonec předány nebyly. Majitel stavební firmy prý měl za hlasy slíbené stavební zakázky od obce.

Naděje pro lidi

K situaci v Hřensku se v dnešním pořadu České televize Události komentáře vyjadřoval také politolog a filosof Daniel Kroupa, bývalý senátor a předseda již neexistující ODA. Ten jednak připomněl, že Ústecký kraj je známý pácháním volebních nepravostí, např. kupčením s hlasy v obci Krupka na Teplicku.

"Neexistuje zákon, kterým můžete napravit lidi. Když lidi chtějí podvádět, tak se nástroje, které jim v tom mají zabránit, jeví jako slabé," míní politolog. Avšak právě rozhodnutí soudu o opakování voleb v případě obou obcí dává poctivým lidem naději, že se mohou k patřičné instituci odvolat kdykoli, když cítí bezpráví.

Související: Třetí pokus o volby v Krupce přinesl skoro stejné výsledky

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Rozšíření o písmo, ilustrace a piktogramy

13:33 MHMP: Rozšíření o písmo, ilustrace a piktogramy

Jedna z nejstarších a nejznámějších vizuálních identit v Česku se dočkala rozsáhlé autorské revize. …