Samotný příspěvek státu má klesnout ze současných 15 procent na deset procent, nejvýše 2000 korun ročně. Hlasování ale neznamená, že změna už platí, protože šlo o první čtení.
Zatímco vládní koalice chtěla návrh schválit ve zkráceném řízení, ČSSD spolu s komunisty tento návrh vetovala. Normu nyní dostanou k projednání výbory.
Státního příspěvek na stavební spoření by měl díky zvláštní srážkové dani klesnout na polovinu už od příštího roku, a to i u smluv uzavřených v minulých letech. Podle ministerstva financí má tento krok ušetřit šest miliard.
I když ale vládní novelu schválili koaliční poslanci, kteří sedí na většině sněmovních lavic, vláda ještě zdaleka nebude mít vyhráno. Zamítnout je totiž může Senát.
Sobotka si ve sněmovně nebral servítky
Zatímco vláda v návrhu vidí cestu k nižšímu schodku rozpočtu, šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka emotivně mluvil o krádeži.
"Zásah vlády je nepřiměřený, zpětně se zdaní i příspěvek za letošní rok. Vláda chce ukrást 6 až 6,5 miliardy lidem, kteří si takto spoří," pustil se Sobotka do vlády.
Sociální demokraté počítají s tím, že když vláda svůj plán protlačí, obrátí se kvůli tomu na Ústavní soud.
Kalousek: Změny u stavebního spoření budou pokračovat
Vláda se ale rozhodla podle ministra financí Miroslava Kalouska ušetřit na stavebním spoření mimo jiné proto, že ho mnozí lidé nevyužívají na pořízení nového bytu nebo rekonstrukci toho současného, ale jako státem dotovaný produkt, který je výhodnější než spoření v bance. I proto ho využívá asi 4,5 milionů občanů.
"Dárek, který česká společnost dala tomuto produktu, má i své náklady pro veřejné rozpočty. Ten dárek lze vyčíslit podle množství smluv mezi 12 a 15 miliardami ročně," řekl k tomu Kalousek.
"Je to snaha o dosažení rovných podmínek pro všechny," dodal v argumentaci Kalousek. "Dojal jste mne péčí o nejchudší, pane ministře," doplnil Bohuslav Sobotka.
Vláda chce podle ministra financí ve změnách pravidel pro stavební spoření pokračovat. Příští rok navrhne, aby toto spoření mohly nabízet i další subjekty, nejen stavební spořitelny, a aby bylo omezeno, na co lze naspořené peníze použít.
Foto: Hans Štembera
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb