Tragikomický amatérismus. Známý ekonom zhodnotil výkony Kalouska

02.05.2013 16:05 | Zprávy

ROZHOVOR Známý ekonom Pavel Kohout, který je členem Národní ekonomické rady vlády, říká, že vláda doposud příliš neškrtala, a dokládá to na konkrétních číslech. Zvyšování daní podle něho škodí ekonomice a TOP 09 nelze kvůli podpoře zvyšování daní označit za pravici. Různé výpočty Ministerstva financí jsou podle něho amatérismus. Přijetí eura by byl podle něho neřešitelný problém.

Tragikomický amatérismus. Známý ekonom zhodnotil výkony Kalouska
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom

Vy jste uvedl, že členové vlády nemají chuť skutečně škrtat. Jak to tedy je s konkrétními čísly?Jak velké jsou ve skutečnosti vládní škrty?

Výdaje centrální vlády poklesly o 1,26 miliardy během let 2010 a 2011. Závěrečný účet za rok 2012 ještě není hotový, ale pravděpodobně se ukáže, že to nebylo o mnoho jiné. Škrty jsou prováděny spíše tak, aby byly okázale vidět.

Na druhé straně, během let 1999-2009 výdaje centrální vlády rostly rapidním tempem 6,9 procenta ročně. Tedy nepřiměřeně rychle. Již pouhé zpomalení růstu je vnímáno jako škrty, ačkoli to nejsou skutečné škrty. Když během uvedeného desetiletí ekonomika rostla pomocí dluhového dopingu, musely se po jeho odstranění projevit abstinenční příznaky.

Bohužel, namísto aby vláda lidem a zaměstnavatelům trochu ulevila v podobě nižších daní, naopak je zvedla. To je politika na úrovni – ovšem na úrovni 20. let minulého století.

Má tedy tato vláda právo nazývat se vládou rozpočtové odpovědnosti, když se její schodky pohybují kolem 100-140 miliard?

To je relativní. Ve srovnání s neblahým rokem 2006, kdy výdaje vzrostly o 10,6 procenta, je to přece jen rozdíl. Ovšem rozpočet na rok 2006 byl úplně extrémním případem rozpočtové nezodpovědnosti. Něco takového, doufejme, už neuvidíme.

A když k tomu dodáme, že nás vláda navíc zavázala zaplatit částku ve výši zhruba 350 miliard korun do Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) v okamžiku vstupu do eurozóny?

K tomu snad nikdy nedojde. Přijetí eura by byl velký, trvalý a neřešitelný problém. Podívejme, jak platby do ESM „cvičí“ se slovenským rozpočtem, to je pořádně odstrašující příklad. A Slovensko je na tom ještě relativně dobře oproti Slovinsku.

Jste členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Naslouchá vláda radám tohoto orgánu?

Do jisté míry. Ovšem podotýkám, že v řadě otázek ani NERV není jednotný.

Také jste uvedl, že TOP 09 podle vás není pravicová strana. Proč si to myslíte?

Co je pravicového na zvyšování daní? TOP 09 zvyšuje takřka všechny, kde tedy zůstala proklamovaná „pravicovost“? Karel Schwarzenberg jednou vysvětloval, že TOP 09 je ve skutečnosti „konzervativní“. Fajn. Takže podpora hazardu, kdy v kdejakém městečku s několika tisícovkami obyvatel je v centru pět nebo hned osm heren, asi je konzervativní politika. Člověk se stále učí.

A o kolik tedy tato vláda zvýšila od svého vzniku daně občanům České republiky? Lze to spočítat?

Sám si to mohu snadno spočítat při pohledu na výplatní pásku. Pro celou ekonomiku je to ovšem nesrovnatelně složitější. Efekty zvýšených daní nelze spočítat snadno ani rychle. Je to dosti složitá úloha, protože roli hrají různé dynamické efekty –  například jak daňové změny poškodily hospodářský růst. Metoda jednoduché trojčlenky, tolik oblíbená na Ministerstvu financí, nestačí. Různé odhady „přes palec“ ve smyslu „kolik miliard hodí jedno procento DPH navíc“ jsou amatérismus. A je to znát.

A co pak říkáte na argumenty Ministerstva financí, že složená daňová kvóta neroste?

To je poněkud tragikomické. Když ekonomika klesá, objem vybraných daní klesá vždy rychleji. Je to logické. Nejrychleji klesá výběr daní z příjmu podniků, neboť firmy se propadají do ztráty. Pak daně z příjmu jednotlivců, neboť mzdy nerostou, krátí se prémie a klesá zaměstnanost. Klesá i spotřeba, a tak dále. Každá hospodářská recese s sebou nese propad daňové kvóty, ať už se jedná o Kalifornii, Španělsko, Německo nebo Česko. To je obecný jev. Dělat z toho zásluhu je vskutku nepatřičné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlci se letos rozmnožili ve většině oblastí, které Hnutí DUHA Šelmy sleduje

22:03 Vlci se letos rozmnožili ve většině oblastí, které Hnutí DUHA Šelmy sleduje

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí DUHA Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybra…