A co Grebeníček například řekl? Hovořil o vrazích Mašínech, jimž se zvláště expremiér Mirek Topolánek hluboce klaněl a dokonce je chtěl vyznamenat. „Adorace teroristických útoků minulosti nemá oporu v realitě, v právu ani v mezinárodních závazcích," zmínil k tomu Grebeníček poloprázdnému sálu. Poslanci pravice totiž na protest odešli ze sálu.
Marta Semelová se pak ptala: "Má být oceňováno násilí? To obsahem zákona má být ´legalizujete terorismus´?" "Dále hovořila například o pohraniční službě, která měla zásluhu na tom, že některé provokace na státních hranicích nepřerostly v konfrontaci širokého rozsahu a narušení míru.
"Byli to příslušníci pohraniční stráže, kdo zabezpečovali klid pro pokojný život a práci lidí nejen v pohraničí. A že neměli jednoduchou službu, o tom svědčí i historické prameny z 50. let, kdy u narušitelů státní hranice byly nalezeny zbraně, samopaly, ruční granáty a tak dále...," nedopověděla Semelová. Poslanci vládních stran právě v tuto chvíli přerušili její projev boucháním do lavic.
Polčák? Chceme pozastavení činnosti KSČM
Drama ve sněmovně se prohloubilo také ve chvíli když promluvil poslanec klubu TOP 09 Stanislav Polčák. Vyzval totiž vládu, aby urychleně projednala návrh na pozastavení činnosti KSČM, který v Senátu prosadil senátor Jaromír Štětina. Dostalo se mu potlesku.
Do komunistů si pak dloubnul i poslanec ČSSD Vítězslav Jandák. V reakci na jejich vystoupení prohlásil: „Velmi dlouho jsem zvažoval, jestli pro ten zákon zvednu ruku. Teď to určitě udělám." Sociální demokraté ale většinou volali po úpravách normy, aby bylo ocenění spravedlivé.
Aby komunisté nemohli jednání Sněmovny zablokovat obstrukcemi, odhlasovala většina Sněmovny preventivně návrh šéfa poslanecké frakce ODS Petra Tluchoře, aby se mohlo případně jednat i jednadvacáté hodině. Na to ale reagoval šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. „Stahuji přihlášky komunistických poslanců do další rozpravy," řekl důrazně.
Čtěte také:
- Komunisté skrečovali sněmovnu. Kvůli zákonu o svých zločinech
- Očekávala jsem od komunistů obstrukce, přiznala k třetímu odboji Klasnová
- Žežulková (KSČM): Vláda chce zastrašit nespokojené občany
Zákon o účastnících protikomunistického odboje nakonec prošel prvním čtením. Nyní se jím budou zabývat parlamentní výbory. Ještě letos by měla být norma přijata.
Zákon o protikomunistickém odboji počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Mohli by získat postavení válečných veteránů, což by jim přineslo výhody například ve zdravotní péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb