„A máme to tady podle očekávání zase. Ministryně obrany Černochová z ODS a místopředseda ODS Vondra hrdě vztyčili padlou vlajku někdejšího premiéra Topolánka, který někdy před patnácti lety nadšeně prosazoval radarovou základnu americké armády na dohled od Prahy,“ píše rozladěný Paroubek v komentáři na serveru Aktuálně.cz.
Paroubek tvrdí, že konflikt na Ukrajině dělá radost „všemožným zbrojařům“, kteří roky marně čekali na pořádný konflikt. „Už to s prodejem jejich horkého zboží vypadalo nahnutě – válka v Afghánistánu skončila, v Sýrii se situace uklidňuje, stejně tak klesá intenzita bojových operací v některých státech severní Afriky. Prostě bylo potřeba najít nové zákazníky,“ má jasno Paroubek.
„Evropské státy nechtěly příliš nadšeně utrácet za zbraně, stejně tak i celá řada amerických zákonodárců si kladla otázku, zda ten neproduktivní zbrojařský moloch – prezidentem Eisenhowerem kdysi deklarovaný jako vojenskoprůmyslový komplex – nestojí moc federálních peněz. Teď už skoro nikdo ani necekne. Všude jede mediální vlna – musíme se pořádně ozbrojit, co kdyby se Rus pustil na pochod dál na západ,“ štve Paroubka, že najednou chce celý Západ zbrojit.
Přitom je podle Paroubka zcela jasné, že Rusko má zájem jen na jihu a východě Ukrajiny, kde žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo a kde již osm let probíhá válka. „Taky je jasné, že Ruská federace nemá ani sílu, ani chuť pochodovat k Atlantiku. Otázkou tedy je, proč mnohonásobně silnější vojenský blok NATO chce být ještě mnohem a mnohem silnější než veškeré vojenské síly Ruské federace. Celé to povede k dalším kolům zbrojení, tedy utrácení našich veřejných peněz za nepotřebný šrot,“ říká Paroubek.
Právě vyzbrojování se tanky, děly a podobným arzenálem je podle něj největší chybou, jakou lze vidět i z ukrajinských bojišť, kde se tento „šrot“ po bojích nachází. „Pokud by někdo z představitelů ODS a vlády myslel vážně národní zájem obrany naší země před vnější hrozbou, investoval by do skutečně moderních systémů obrany země. Dnes tam patří drony, řízené pěchotní rakety nebo třeba protiraketový systém, který chrání Izrael a který by měl u státu naší rozlohy smysl. Zbraně sice velikostí nevelké oproti ocelovým kolosům bojových vozidel pěchoty či tankům, ale v dnešních válkách jde o systémy mnohem účinnější a zejména levnější,“ radí Paroubek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.