„Vysypání hnoje před Úřad vlády nebylo součástí oficiálního scénáře protestu. I když se omlouváme policistům a žádáme je o pochopení, rozhodně se však od tohoto kroku nedistancujeme. Výroky politiků o agrobaronech a o zbytečnosti demonstrací zemědělce pochopitelně rozzlobily. Jedou s námi malí sedláci, kterým jde doslova o život. Jsou zoufalí a rozzlobení na vládu Petra Fialy, která je místo pomoci nálepkuje a uráží. Zemědělci jsou opravdu zoufalí a naštvaní a k protestům mají vážné důvody. Držte nám palce,“ uvedla Agrární komora ČR na svých facebookových stránkách.
Zemědělce, který vysypal kupu hnoje, se Agrární komora ČR nepřímo zastala – a kritiku směřuje především na lidoveckého ministra zemědělství Marka Výborného, který nekoná v zájmu zemědělců.
„Zemědělci protestují v Praze, před Úřadem vlády ČR je hromada hnoje, a ministr zemědělství Marek Výborný celé dopoledne nad protestem zemědělců jen moralizuje. Dost soutěžení v rétorických cvičeních!“ reagovala na svých facebookových stránkách.
„Chtěli bychom zdůraznit, že přestože se Asociace soukromého zemědělství ČR nepřipojila k protestům, do Prahy přijeli i mnozí malí sedláci, protože si moc dobře uvědomují, že bojují o ekonomické přežití. Protestují všichni zemědělci bez ohledu na velikost podniku a výrobní zaměření. Čekali bychom od Ministerstva zemědělství a od politiků vůli prosadit zájmy českých zemědělců. Slibů slyšeli už dost, je naopak potřeba konat!“ nabádá Agrární komora ČR.
O pár hodin později Agrární komora ČR vystoupila i proti předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS), jenž dnešní protestní jízdu traktorů v Praze označil za „přehlídku krásných nových strojů, které svědčí o tom, že situace (v zemědělství) není tak tragická“.
„Jde o další nepochopení současné reality českého zemědělství. Mrzí nás, že pan premiér projevuje takové nepochopení a že se snaží obrátit dnešní protestní akci proti zemědělcům. Ano, jistě bychom měli chtít, aby zemědělský sektor byl moderním a konkurenceschopným sektorem, který vyrábí kvalitní potraviny. K tomu potřebuje moderní a výkonné stroje. Navíc počet pracovníků zaměstnaných v zemědělství u nás od listopadu 1989 klesl na pětinu tehdejšího stavu. A když nejsou lidi, musí jejich práci nahradit stroje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská