Před rokem 1914 Francouzi v Africe ovládali federaci států – Mauretánii, Senegal, Niger, Francouzský Súdán, Pobřeží slonoviny, Horní Volty a Dahome. Šlo o územní o rozloze 4.689.000 kilometrů čtverečních. Po první a především po druhé světové válce se koloniální říše rozpadly, ale jak Velká Británie, tak Francie si ve svých bývalých koloniích zachovaly určitý vliv, i když s postupujícím časem slábl.
Server Euractiv upozornil, že nynějším převratem v Nigeru přišla Francie o poslední zemi, přes kterou mohla v severozápadní Africe uplatňovat svůj vliv. V posledních deseti letech Francouzi v regionu prováděli operaci Barkhane, jejímž cílem bylo dosáhnout politické stability v regionu. Převrat v Nigeru ukazuje na naprosté selhání francouzského záměru. Operaci Barkhane francouzský prezident Emmanuel Macron oficiálně ukončil v roce 2022, poté, co se francouzské jednotky musely vyrovnat s převraty v Mali i v Burkině Faso, kde také působily.
„Převrat v Nigeru, který se odehrál v posledních několika dnech, znamená konec do značné míry neúspěšné francouzské vojenské operace ‚Barkhane‘ v Sahelu, z velké části kvůli nedostatku zdrojů a základnímu pocitu neokolonialismu,“ napsali odborníci Euractiv. Při převratu ve středu (26. července) nigerský armádní generál Abdourahamane Tiani svrhnul a uvrhl do zajetí demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma.“ napsal server.
V sobotu francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonna oznámila, že Francie zmrazí veškerou rozvojovou pomoc Nigeru, dokud se poměry v zemi nevrátí do situace před převratem. V podobném duchu se vyjádřila i německá vláda.
Sever a severozápad Afriky lze popsat jako čím dál nestabilnější region, v němž roste vliv islámských radikálů, které lze označit za džihádisty. „Džihádisté za poslední čtyři až pět let v Nigeru neustále rostou,“ řekl pro Euractiv Benjamin Petrini, výzkumný pracovník Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák