„Francie kořistila. Uran, benzin...“ Proč se může radovat Putin

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

01.08.2023 12:36 | Monitoring

V africkém Nigeru to vře. Francie odsoudila převrat provedený v závěru července armádou, ale země jako Mali či Burkina Faso, kde se francouzské jednotky také dříve angažovaly, daly najevo, že jakýkoli zahraniční zásah v Nigeru by považovaly za vyhlášení války. Nigerské armádě se tak ze sousedních zemí dostalo jasné podpory. Nemalá část Nigerijců se obrací k Rusku. Zde je důvod.

„Francie kořistila. Uran, benzin...“ Proč se může radovat Putin
Foto: pixabay.com
Popisek: Afrika - ilustrační foto

Před rokem 1914 Francouzi v Africe ovládali federaci států – Mauretánii, Senegal, Niger, Francouzský Súdán, Pobřeží slonoviny, Horní Volty a Dahome.  Šlo o územní o rozloze 4.689.000 kilometrů čtverečních. Po první a především po druhé světové válce se koloniální říše rozpadly, ale jak Velká Británie, tak Francie si ve svých bývalých koloniích zachovaly určitý vliv, i když s postupujícím časem slábl.

Server Euractiv upozornil, že nynějším převratem v Nigeru přišla Francie o poslední zemi, přes kterou mohla v severozápadní Africe uplatňovat svůj vliv. V posledních deseti letech Francouzi v regionu prováděli operaci Barkhane, jejímž cílem bylo dosáhnout politické stability v regionu. Převrat v Nigeru ukazuje na naprosté selhání francouzského záměru. Operaci Barkhane francouzský prezident Emmanuel Macron oficiálně ukončil v roce 2022, poté, co se francouzské jednotky musely vyrovnat s převraty v Mali i v Burkině Faso, kde také působily.

„Převrat v Nigeru, který se odehrál v posledních několika dnech, znamená konec do značné míry neúspěšné francouzské vojenské operace ‚Barkhane‘ v Sahelu, z velké části kvůli nedostatku zdrojů a základnímu pocitu neokolonialismu,“ napsali odborníci Euractiv. Při převratu ve středu (26. července) nigerský armádní generál Abdourahamane Tiani svrhnul a uvrhl do zajetí demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma.“ napsal server.

V sobotu francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonna oznámila, že Francie zmrazí veškerou rozvojovou pomoc Nigeru, dokud se poměry v zemi nevrátí do situace před převratem. V podobném duchu se vyjádřila i německá vláda.

Sever a severozápad Afriky lze popsat jako čím dál nestabilnější region, v němž roste vliv islámských radikálů, které lze označit za džihádisty. „Džihádisté za poslední čtyři až pět let v Nigeru neustále rostou,“ řekl pro Euractiv Benjamin Petrini, výzkumný pracovník Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kapitalismus anglosaského střihu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 01.08.2023 13:38:33
se bez drancování cizích zemí neobejde. Pokud za vzor vezmeme USA, tak první osadníci kořistili z indiánů, které nakonec vybili. Následně kořistili z Afriky, odkud získávali otroky, přičemž stejný počet lidí, kteří se dostali do USA, cestou zemřel. A to nemluvím o obětech, které přineslo získávání otroků přímo v Africe. Po zrušení otroctví nastala éra kolonialismu, kde USA nebyly hlavní mocností, ale dokázaly se přiživit na loupežích, páchaných jinými. Pak obě světové války přinesly zisk, následně války, vedené přímo USA a vše vyvrcholilo dolarem jako světovou, ničím nepodloženou měnou... A to byl vrchol celé slávy. Pak už se jen flastrovalo. Rokem 89 začal neokolonialismus, kdy byly vydrancovány bývalé socialistické země a následovala éra bezuzdného zadlužování, zmrazování miliard nepohodlných režimů, drancování zemí, v nichž USA válčily. Ale to už před pár lety přestalo stačit a anglosaské země si již musejí půjčovat, aby vůbec mohly existovat. Bez půjček nezajistí ani veřejné záchodky či potraviny. A to všechno je nyní umocňováno emancipací dosud drancovaných zemí. Z toho pak vyplývá příklon třeba k Rusku, které v Africe rozhodně nemá tak idiotskou pověst, jako Anglosasové... Osobně mě těší, že za Niger se postavily i další státy, protože to by mohlo zamezit dalším válkám v oblasti Sahelu... Fandím těm nigerským plukovníkům (doufám, že nezešílí) a snad dokáží tu zemi vymanit z tak nehorázného ekonomického útlaku...

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…