„Já a dezolát?!“ Igor Chaun ve varu. Volil SPOLU, ale už toho má dost. Ve státní svátek, od plic

17.11.2023 17:54 | Monitoring

Režisér a jeden z listopadových studentských vůdců Igor Chaun se domnívá, že současná vláda nehájí zájmy České republiky. „Ve finále tady budou za naše peníze cizí vojska," uvedl mimo jiné v rozhovoru pro RadioUniversum.cz.

„Já a dezolát?!“ Igor Chaun ve varu. Volil SPOLU, ale už toho má dost. Ve státní svátek, od plic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Igor Chaun

Společnost se podle Igora Chauna za 34 let od roku 1989 rozdělila. „Velká většina lidí bohužel uvěřila, že to bylo zmanipulované, že to nemělo smysl, že to nikam nevedlo, že to bylo domluvené převzetí moci. Není to pravda. A i kdyby to byla pravda, tak to, co se odehrávalo na ulici, co se odehrávalo mezi lidmi, to národní vzepětí, obrovský pocit radosti ze svobody, který jsme prožili v listopadu 89, a dnech následujících, to je prostě nesmazatelně zapsáno do srdce každého z nás," zmínil Chaun.

V rozhovoru hovořil mimo jiné o Izraeli a Palestině. Situaci zde nazývá obrovskou hrůzou. „Je jenom jedno zlo, a toto zlo je venku i uvnitř. Jakmile připustíme, že nás strach škrtí, tak už dáváme prostor znesvobodňování společnosti. Podívejme se na Patriot Act po 11. září v Americe – do dneška to neodvolali. Mělo to být přechodné: Sledování, zákony, prohlížení, a tak dále. Co s obecným nebezpečím, a s tendencemi, které v Evropě, a ve světě vidíme, to digitální znesvobodňování občanů pod dobrým záměrem budování nové demokracie a jednoty. Co s tím? Nenechat se děsit podobně, jako nemá smysl v noci plakat kvůli velrybám, nebo kácení amazonského pralesa. Dosáhneš tam? Nedosáhneš. Nezadržím harpunáři ruku, i když je strašné, co děláme těmto velkým kytovcům. Nebo výlovy. Ale já se snažím tam, kam dosáhnu," poznamenal Chaun.

Ten si stále myslí, že ještě žije ve svobodné společnosti. „Problém je, podobně jako jsme měli za komunismu, a podobně, jako jsme viděli za covidu, že určité síly na nás tlačí, abychom začali vykonávat autocenzuru. Ukazuje se, že dokonce i za komunismu, pokud se někteří lidé nenechali ohnout, tak se jim zase nic až tak strašného nestalo. Možná přišli o lukrativnější zaměstnání, a šli na horší zaměstnání, ale…" sdělil Chaun.

Následně se rozhorlil. „Jak vůbec můžou v demokratické společnosti nadávat části občanstva slovy, jež byla používána za ,komančů'? Ztroskotanci a samozvanci, a teď jsme dezoláti. Já snad neplatím daně? Já snad neplatím zdravotní? Nepřispívám, jak můžu, této zemi?" zeptal se. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Necítím se tu jako ve vlastní zemi., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevemeno , 17.11.2023 18:50:51
Nemám pocit, že to vládě vadí, právě naopak. Proklínám listopadový převrat, a musím nadávat i sobě, že jsem to před 34 lety neprohlédl. Chyběly zkušenosti. Jednou z nich je, že k velkým a radikálním změnám zákulisní scenáristé používají vždy mladé, naivní, nezkušené. A dějinná zkušenost se neúprosně opakuje, protože mládí je manipulovatelné, a neuvědomuje si to. To bylo, je a bude.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…