„V souvislosti s emotivní debatou o náhradách pro první dámu cítím potřebu se k této věci vyjádřit. První dáma stejně jako prezident slouží této zemi, pracují na konkrétních tématech, cestují, reprezentují. S tím jsou spojené i výdaje,“ hájí prezident Petr Pavel na platformě X plat pro první dámu.
„Považuji za správné, aby i výdaje první dámy za její podíl na službě této zemi byly správným způsobem oceněny,“ pokračuje hlava státu.
Dodal, že nepovažuje za relevantní, aby doba, kterou první dáma stráví službou státu, nebyla započítána do důchodu a aby jí nebylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění.
„Nikdy jsem nežádal navýšení finančních prostředků, naopak, můj návrh zněl, aby část mých náhrad byla snížena a převedena na manželku, tak aby mohla plnohodnotně vykonávat svoji práci a nebyla závislá na manželovi,“ uvedl prezident Petr Pavel.
V souvislosti s debatou o náhradách pro první dámu cítím potřebu se k této věci vyjádřit. pic.twitter.com/izIh7vq82r
— Petr Pavel (@prezidentpavel) October 8, 2024
V reakcích se lidé neshodnou. Jedni považují plat pro první dámu za samozřejmost a rozvířenou debatu nad tím za populismus. Jiní zase upozorňují, že Pavlovu manželku ve volbách nikdo nevolil, neměla by tedy mít nárok na plat z veřejných prostředků.
Něco, co by mělo být samozřejmostí, ale jen kvůli populismu kolem toho dělají obstrukce. Věřím, že kdybyste udělali fund raising na první dámu zde na Twitteru, máte to na celé období během jednoho dne
— Lukas Stibor (@lukasstibor) October 8, 2024
První dámu jsem nevolil. Měsíční plat máte 341 200 Kč. Věřím, že to pro dva bohatě stačí. První dámu mohou podpořit třeba soukromé subjekty, nadace apod.
— Radim Hasalík (@radimhasalik) October 8, 2024
Najdou se i tací, kteří přispěli k tématu odlehčenou formou.
Super, první dáma nemá zákonem stanovenou pracovní náplň ani povinnosti, není možnost ji za neplnění ani penalizovat ani odvolat, ale bude mít zákonem stanovený plat.
— Vihervarpunen (@Vihervarpunen1) October 8, 2024
Přiznejte se, příšero, že už prostě nezvládáte každý měsíc udělat stojku a že se doma nejste schopní domluvit. pic.twitter.com/fS24dbzVua
V diskusi, která k tématu vznikla na Seznam Zprávách, zaznívá ze strany veřejnosti velká kritika.
Plat pro první dámu odmítá například diskutér Jiří Strnad: „Do voleb šel pan Ing. Petr Pavel alias Pávek za určitých podmínek (plat, výdaje atd.). Jeho manželku nikdo nevolil, není tedy její povinnost někam jezdit, někoho reprezentovat. Netuším, jakou podporu ta paní má, ale lze předpokládat, že se po tomto kroku sníží,“ uvedl.
„Ach jo… Už takhle jsou pro někoho jako trn v oku a teď ještě tohle! Tohle vám na přízni lidí opravdu nepřidá,“ vzkázala hlavě státu Ellen Dimitrová.
„Kdo o její služby stojí? Volená není. To bude chtít premiérová také?“ tázala se Stanislava Kratochvílová.
„Je dobře, že Pavel ukázal a dokázal, jaký je to vydřiduch, a hlavně na špatném místě, prezident, kterému na českém občanovi nezáleží, ale na vlastním obohacování!“ usoudil Ján Čagala.
Eva Pavlová by si coby první dáma od příštího roku mohla polepšit o více než 95 tisíc korun měsíčně. Počítá s tím novela zákona o platu a dalších náležitostech představitelů státní moci, kterou na konci září představilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Novela se týká všech budoucích partnerů či partnerek české hlavy státu.
Podle návrhu zákona by nově měla „manželovi nebo partnerovi prezidenta republiky náležet víceúčelová paušální náhrada výdajů spojených s výkonem jeho povinností a veřejnou činností ve výši třicet procent zvláštní víceúčelové paušální náhrady výdajů prezidenta republiky,“ stojí v novele.
Kvůli revoluční změně, kdy by Pavlová měla pobírat honorář 95 tisíc korun měsíčně, je pod palbou kritiky.
Základní plat prezidenta pro letošní rok představuje částku 341 200 korun. Od roku 2011 sice podléhá dani, neodvádí se z něj však zdravotní a sociální pojištění. K tomu měsíčně hlavě státu náleží zvláštní víceúčelová paušální náhrada ve výši 317 500 korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská