„Lidé se dají do pohybu.“ Veleba k Pavlovi a vládě. Vzpomínka a obava

11.04.2023 9:21 | Komentář

Nad hodnotami „běžného“ člověka a prezidenta se ve svém textu zamyslel exprezident Agrární komory ČR a bývalý senátor Jan Veleba. Vzpomněl, jak byl děda jeho manželky, přitom kovaný komunista, zoufalý z okupace v roce 1968 i jak ho jako malého vzal otec poprvé na Pražský hrad a ukázal mu hrobku českých králů. „No a na tom Pražském hradě nyní sedí prezident republiky a je jím generál NATO ve výslužbě, člověk, který popřel bez mrknutí oka klíčový bod své životní historie, pravděpodobně prost hlubšího vztahu ke své zemi,“ podotýká neradostně a připomíná prezidentova slova ohledně zmíněné okupace. Dostal se i k tomu, co se děje kolem docenta Ševčíka a promluvil o dehonestování a napadání za jiný názor. Na závěr přidal varování.

„Lidé se dají do pohybu.“ Veleba k Pavlovi a vládě. Vzpomínka a obava
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý senátor Jan Veleba

Velikonoční zamyšlení aneb jak je to s hodnotami běžného člověka a prezidenta republiky

Muž, který jednou v životě opravdově miloval ženu a zemi, prožil výjimečné štěstí a je lhostejné, zemře-li potom – to je věta Ernesta Hemingwaye, amerického spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu. Proč ji vzpomínám na začátku svého velikonočního zamyšlení? Budu dnes, abych byl pochopen, hodně osobní. Mám tuto zemi rád, mám k ní hluboký vztah a jsem tudíž kdo, řečeno slovy Hemingvaye, prožil v tomto směru hluboké štěstí. Ale i když jsem ročník 1947, chci být zdráv a nadále psát svoje články a sdělovat lidem svůj pohled na tuto zemi, na její politiky, na venkov a zemědělství.

Naše země je opravdu krásná, má velkou historii, po staletí trpěla pod jařmem cizích mocností a mám za to, že je třeba, aby nová generace to věděla, aby k tomu byla vedena. Stejně jako jsem byl veden já svými rodiči, zejména svým otcem, obyčejným sedlákem svázaným s půdou, přírodou a venkovem a jeho skutečnými hodnotami, našimi hodnotami. Například takovými, jaké ve svých dílech vyznával profesor Arnošt Inocenc Bláha, představitel slavné brněnské meziválečné sociologické školy, vrstevník T. G. Masaryka. Za základ brala Bláhova škola venkov, půdu a vztah k vlasti.

Ale k věci. Když mně bylo 7 roků, tak mě můj táta vzal, posadil u nás na vlak do Prahy, kde nás čekal nejstarší bratr Miroslav. Následovala cesta na Pražský hrad, kde nás bratr zavedl do Chrámu svatého Víta a do podzemní hrobky českých králů. Ten obrázek mně nikdy nevymizí z paměti. Před vámi jsou sarkofágy Karla IV., Václava IV., Jiřího z Poděbrad, Rudolfa II.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pan doc Ševčík zavádí, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseLadislaw , 11.04.2023 10:03:23
na vysokou školu pluralitu názorů, a to se mu nebude trpět. Tak daleko ještě nejsme aby mohl někdo myslet jinak než pražská kavárna.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …