„České hranice se zavřou na rok,“ takhle ‚natvrdo‘ informovala německá média, která jinak o naší zemi v době koronavirové epidemie překvapivě mlčela. Mluví o tom český tlumočník Miroslav Šefl, který dva měsíce pobýval přímo v ohnisku nákazy a každý den pro ParlamentníListy.cz doslova syslil stěžejní, odborné i bulvární tiskoviny. Kromě hromádky magazínů přivezl i koronavirové historky, o kterých jsme se zde moc nedozvídali.
„O Česku se přitom zhruba po celé dva a půl měsíce v Německu v podstatě nepsalo,“ podivoval se po návratu z německé „karantény“ spolupracující česko-německý respondent, který strávil týdny nouzového stavu ve Vestfálsku nedaleko Kolína nad Rýnem a zajel i do Belgie.
Co se týče epidemiologických opatření, tak například nošení roušek se zahájilo ve Vestfálsku až koncem dubna, tedy oproti nám hodně pozdě. „Na druhou stranu pak když jste šla nakupovat, tak jste kvůli dodržování rozestupů musela tlačit velký košík, i když jste šla kupovat třeba jen sirky. To kvůli udržení rozestupů…,“ zmiňuje.
Párátka jsou zapovězena
Nejčerstvější noviny, které před návratem do Čech koupil, informují o 116 pozitivně testovaných azylantech v Sankt Augustinu, kousek od Bonnu. Tisk přináší i studii, jak se dostal koronavirus do Německa. Zajímavá jsou jedna z nejnovějších opatření, která se týkají třeba i párátek na zuby. „V restauraci nesmějí být k dispozici párátka, také erární tužky a propisky nejsou přípustné,“ objasnil česko-německý informátor.
Lokály, bary a rychlá občerstvení, která se začala otevírat, podávala jídla s sebou: „Bylo možné ale jídlo konzumovat až 50 metrů od místa výdeje,“ zjistil Šefl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Lucie Bartoš