„Politické procesy“ v ČR. Sociolog Hampl na případu Vrabel analyzuje

11.08.2023 19:43 | Monitoring

„Politické procesy přestávají být vzácnými, ale běžnou záležitostí každodenního života,“ míní sociolog Petr Hampl. Své tvrzení, že má v České republice aktuálně docházet k „politickým procesům“, uveřejnil v reakci na podmíněný trest pro aktivistu Ladislava Vrabela, jenž podle soudce Lukáše Svrčka vědomě šířil nepravdivou zprávu, že se Česko chystá zaútočit na Rusko jadernými hlavicemi.

„Politické procesy“ v ČR. Sociolog Hampl na případu Vrabel analyzuje
Foto: Screen: XTV
Popisek: PhDr. Petr Hampl, Ph.D., sociolog

Aktivista a svolavatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel v minulém týdnu dostal opětovně podmíněný trest, který mu dříve zrušil odvolací soud, a to za šíření poplašné zprávy, spočívající v jeho tvrzení ve videonahrávce, že Česká republika plánuje zaútočit jadernými hlavicemi na Rusko, po čemž prý Moskva pošle jaderné zbraně i na nás. „Jestli tohle naše vláda udělá, tak ruská strana ten útok bude opětovat a pošle jaderné hlavice na Českou republiku,“ šířil aktivista, jenž za toto tvrzení dostal čtyři měsíce vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců.

Podle soudce Lukáše Svrčka mohly Vrabelovy výroky vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení a Vrabel si musel být jist toho, že je zpráva nepravdivá. „Pan obžalovaný nepochybně byl srozuměn s nepravdivostí této zprávy a musel být srozuměn i s tím, že pokud bude šířit tuto zprávu, vyvolá to reakce u jeho posluchačů, což nepochybně chtěl,“ uvedl podle serveru iRozhlas.cz soudce Lukáš Svrček jeden z argumentů svého rozhodnutí s tím, že soud má za to, že subjektivní stránka ve formě nepřímého úmyslu byla naplněna a Vrabel se snažil úmyslně vyvolat rozruch a jeho tvrzení již byla za hranou ústavních limitů svobody slova.

Sociolog Petr Hampl má však odlišný názor a po tomto rozhodnutí soudu uveřejnil, že u nás „politické procesy přestávají být vzácnými, ale běžnou záležitostí každodenního života“. „Za mého dětství za husákovských let byl každý politický proces událostí, o které se dlouho mluvilo. Teď jsou tak časté, že to nikdo neřeší. Možná to tak bylo za normalizace, ale to jsem byl příliš malý,“ uveřejnil sociolog na svém blogu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …