„Takhle to vypadalo v Sovětském svazu.“ Historik vystihl úpadek Západu. I na číslech

07.07.2024 14:44 | Monitoring

Jsou USA ve stejné pozici jako Sovětský svaz během 80. let minulého století, kdy vycházela na povrch jeho ekonomická i politická neefektivita a kdy se začal rozpadat celý sovětský blok? Britský profesor Niall Ferguson přesně takovou myšlenku nadnesl. A ukázal i konkrétní příklady úpadku Spojených států.

„Takhle to vypadalo v Sovětském svazu.“ Historik vystihl úpadek Západu. I na číslech
Foto: Repro ČT
Popisek: Dějepisný kurz "4 dny reálného socialismu"

Niall Ferguson je britský historik skotského původu. Je profesorem na Harvardově univerzitě a pracuje rovněž jako výzkumný pracovník na univerzitě v Oxfordu a na Hooverově institutu Stanfordovy univerzity. Specializuje se na oblast ekonomické historie (zejména dějiny inflace, akciových trhů či rodu Rothschildů) a mezinárodních vztahů.

„Poprvé jsem poukázal na to, že jsme ve druhé studené válce v roce 2018. V článcích pro The New York Times a National Review jsem se pokusil ukázat, jak Čínská lidová republika nyní okupuje prostor uvolněný Sovětským svazem, když se zhroutil v r. 1991,“ napsal profesor Ferguson pro server The Free Press a pokračoval.

Podle profesora nejde o to, že je Čína ideologickým rivalem. Ale rivalem technologickým a vojenským. „Tento názor je nyní méně kontroverzní než tehdy. Čína zjevně není jen ideologickým rivalem, pevně oddaným marxismu-leninismu a vládě jedné strany. Je to také technologický konkurent – ??jediný, kterému USA čelí v oblastech, jako je umělá inteligence a kvantové výpočty. Je to vojenský rival s námořnictvem, které je již větší než naše, a jaderným arzenálem, který ho rychle dohání. A je to geopolitický rival, který se prosazuje nejen v Indo-Pacifiku, ale také prostřednictvím zástupců ve východní Evropě a jinde,“ vypočítával Ferguson čínskou hrozbu pro USA.

USA jako Sovětský svaz

A přišel s myšlenkou, která jej v náhlém prozření osvítila. Nenachází se nyní USA v roli Sovětského svazu? „Ale teprve nedávno mě napadlo, že v této nové studené válce bychom my – a ne Číňané – mohli být Sověti,“ napsal profesor. „Je to trochu jako ten okamžik, kdy si britští komici David Mitchell a Robert Webb v roli důstojníků Waffen-SS ke konci druhé světové války kladou nesmrtelnou otázku: ,Jsme my ti padouši?‘,“ poznamenal Ferguson.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak to vypadalo i u nás., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusespartyza8 , 07.07.2024 15:26:37
Kalousek v pionýrském šátku recitující milicionářské jednotce oslavné komunistické básně, co dělal v té době komunistický agent Pávek?? Stačí vyhledat v GOOGLE.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…