Britský institut upozornil, že když Ukrajinci plánovali protiofenzivu, která nakonec proběhla v létě 2023, její základy byly v podstatě zdravé.
„Původní koncept operací pro ukrajinskou ofenzivu byl zdravý. Bylo zapotřebí 12 obrněných a mechanizovaných brigád k dosažení průlomu podél 30 km fronty, izolace Tokmaku během sedmi dnů a poté průlom na jih směrem k Melitopolu. Tempo mělo zabránit Rusku, aby zasáhlo většinu svých sil, takže útočící síla by musela překonat pouze šest pluků v obraně,“ napsal RUSI.
Taková byla teorie. V praxi to tak neproběhlo. Mimo jiné proto, že zatímco Rusko provedlo částečnou mobilizaci a přešlo na válečnou ekonomiku, na Západě se nic takového nestalo. Západ navíc Ukrajině nasliboval, jakou vojenskou techniku jí pošle, ale poslal jen část. A nestačilo to. Jednotky i kvůli tomu nebyly dostatečně vycvičené.
„Brigády byly proto na začátku ofenzivy nedostatečně vycvičené, což má na svědomí značnou část taktických chyb během provádění operace,“ uvedl institut s tím, že hlavní údernou sílu tvořily právě tyto špatně vycvičené jednotky. A i proto ofenziva dopadla tak, jak dopadla.
Další slabinou bylo, že podle RUSI Ukrajinci předpokládali, že tvrdý úder na ruské bránicí jednotky povede ke zhroucení morálky okupantů a k úprku jednotek, jak se to stalo na severu a severovýchodě Ukrajiny na podzim 2022. „V tomto případě počáteční útoky selhaly a tempo se ztratilo, takže Rusko mohlo bojovat v bitvě s plnými 105 000 vojáky, které mělo v cílovém sektoru,“ upozornil institut.
Analytik vystupující pod pseudonymem Fennec Radar na sociální síti X napsal, že morálka vojáků je tak nepředvídatelná věc, že na ní nikdy nelze stavět žádný plán.
„Morálka je něco, co nemůžete předvídat, takže byste NIKDY neměli dělat plán, který závisí na narušení nepřátelské morálky,“ napsal analytik.
A RUSI pokračoval.
„Ponaučení pro Ukrajinu i její mezinárodní partnery je, že operační bezpečnost byla nedostatečná, takže Rusko přesně vědělo, kde a kdy přibližně k ofenzivě dojde,“ upozornil RUSI s tím, že NATO často plánuje akce obdobným způsobem, a proto je podle institutu na čase přehodnotit způsoby plánování. Především je podle institutu třeba důsledně skrývat své plány před nepřítelem a naopak co nejvíce odhalit ty jeho. Ruku v ruce s tím jde využívání dronů a další elektroniky.
Během ofenzivy bylo také evidentní, že zatímco softwarově definované systémy byly kritické pro konkurenceschopnost sil, byly také náchylné k cílenému rušení v průběhu elektronické války. To platilo zejména ve vztahu k přesnosti úderů. „Je tedy zřejmé, že udržení technologické výhody vyžaduje schopnost rychle aktualizovat systémy v terénu,“ rozváděl dál myšlenku institut. A současně je třeba vést úspěšnou elektronickou válku s nepřítelem, protože každá střela, která se netrefí do vašich obrněných vozidel, znamená, že vaši vojáci budou na bitevním poli mobilnější a budou moct účinně manévrovat.
Fennec Radar upozornil, že jak Rusko, tak Čína mají k dispozici i satelity a ty nepříteli často poskytnou dostatek informací k tomu, aby se připravil na takřka jakoukoli vaši akci.
Podle RUSI v tuto chvíli Ukrajina nemá dost sil k provedení útočných operací, takže základním úkolem Ukrajinců je způsobit co největší ztráty ruským jednotkám, a tím si koupit čas pro přípravu další ofenzivy kdesi v budoucnu.
Analytik Fennec Radar upozornil, že RUSI dnes kritizuje západní obranný průmysl, ale v klíčové době se o stejných zbraních mluvilo jako o „arzenálu demokracie“.
Autor otloukl Západu a Ukrajincům ještě jednu věc. Upozorňoval, že ofenziva byla nesmyslně odkládána. Podobně jako Hitler kdysi odkládal na lepší dobu útok u Kursku. A Rusové tak dostali čas se připravit. Tehdy i teď.
„Ale důvod, proč to udělali, byl ten, že tak věřili v převahu západního vybavení a výcviku, že nechtěli, aby jejich ofenziva byla poskvrněna vojáky se špinavým ‚doktrinálním výcvikem sovětského stylu‘,“ uvedl analytik.
Upozornil také, že západní armády dnes často pracují s bombami naváděnými GPS, které však Rusové dokážou blokovat. Západ však kdysi na tento model přešel, protože rakety a bomby naváděné GPS byly levnější než naváděné laserem.
A nakonec je podle analytika třeba udržovat jednotky v pohybu, ale zásadní problém je, že k jejich zastavení stačí málo. Stačí minové pole, které je relativně snadné položit, je to levné, zatímco procházet či projíždět bezpečně minovým polem je náramně složité.
Celou svou úvahu uzavřel tvrzením, že Ukrajina v letní ofenzivě 2023 promarnila svou šanci.
„Ukrajina nemůže získat další takovou armádu. Západní země nemají záložní tanky, které by se jen tak rozdávaly. Navíc výcvik vojáků trvá měsíce. Ofenziva v roce 2023 byla jejich jedinou šancí a oni ji promarnili a čekali na vynikající západní tanky. … Mohou mobilizovat 4 miliony lidí. Ale kdo je bude trénovat? Kdo je bude živit? Kdo je zaplatí? Kdo je vybaví? Už teď jim schází munice pro trénink vojáků,“ ptal se analytik.
Další analytik vystupující pod označením Trapped Ion s odvoláním na RUSI napsal, že jen v roce 2022 měli Ukrajinci 30 tisíc zabitých a další tisíce zraněných. Přitom dlouho veřejně přiznávali mnohem méně. Analytik si v této souvislosti položil otázku, zda ukrajinské ztráty nejsou ještě mnohem vyšší než připouštějí Ukrajinci. Vždyť jen u Bachmutu mělo padnout na 8 600 vojáků, ale mohlo to být ještě mnohem víc. Přes 10 000 mužů a žen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák