„Uprchlíci v Bosně? Propaganda v TV je lež,“ vzkazuje emigrantka, která miluje Čechy

04.03.2020 22:29 | Zprávy

ROZHOVOR Hudebnice Aida Mujačić vyrostla v občanské válce v Jugoslávii. Kličkovala mezi snajpry, pálila knihy a tehdy si umanula, že jednou zakotví v Čechách. „Měla jsem problémy s lidmi, jimž vadilo, že neumím jazyk,“ prozrazuje zkušenost v roli přistěhovalkyně, která považuje za strašlivé, jak se chováme k běžencům. „Uprchlická krize v Bosně? Je to lež,“ upozorňuje na „promakanou propagandu“ z TV. Chceme-li „propírat“ cizince, máme vzít v potaz její příběh. Nechybí v něm ani kritika komunistů. Proč chodila do mešity i kostela? „Člověk může být cizinec ve vlastní krajině,“ říká varovně.

„Uprchlíci v Bosně? Propaganda v TV je lež,“ vzkazuje emigrantka, která miluje Čechy
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Aida Mujačić opustila před lety rodné město Tuzla, kde prožila válku. Za svůj domov považuje Českou republiku, kterou dle svých slov miluje.

„Co můžu v Bosně udělat pro Bosnu? Nic. Odtud však ano,“ říká dnes mladá klavíristka a zpěvačka Aida Mujačić, která interpretuje písně muslimů, katolíků i židů. Hlavní obrysy jejího (po)válečného příběhu se začaly psát v jejích necelých pěti letech, kdy začala v Jugoslávii občanská válka. „Ze dne na den, nikdo to nečekal. Všichni jsme mysleli, že je to nějaký blbý vtip, který skončí za týden, dva, tři, pět… Měsíc, rok, dva, tři, čtyři. Trvalo to dlouho. Tehdy jsme žili ve sklepě naší sousedky, která tam měla uhlí, jímž topila. Všichni obyvatelé, kteří nebyli mobilizovaní, kteří nepracovali, se ubytovali ve dvou sklepech. Takže jsme byli takové dva gangy – jeden byl s dětmi a v tom druhém byli více mobilnější muži,“ ještě před dotazováním pro PL prozradila mladá žena, která se narodila v bosenské Tuzle.

Vzpomíná, že během dětství s babičkami a sourozenci v podzemí se začala vytvářet jakási zvláštní sociální kultura: různé hry, ale i empatické zážitky, když každodenně někdo o někoho přicházel nebo se dozvídal, že ten či onen zmizel, nevrátil se a podobně. „My jsme těmto každodenním tématům moc pozornosti nevěnovali, protože jsme se snažili přežít. Já jsem kličkovala mezi snajpry: Ta ‚svatá trojka‘ znamenala: snajpr prvního vidí, druhého se pokusí střelit, třetího zabije. Nikdy nechodíte ve třech,“ podotkla a dovysvětlila:

„Já jsem byla jedna z mála dětí, kterým rodiče dovolili chodit do školy, protože mamka říkala: jestli jedna bomba spadne do sklepa, tak jste všichni mrtví naráz. Tady budeš aspoň kličkovat. Tak jsem kličkovala čtyři roky.“ Její rodiče se jí snažili nasadit myšlenku, co by mohlo být tím, čím by se mohla zabývat. „Abych odvedla myšlenky od války. Byl to klavír. Chodila jsem do školy, která také sídlila ve sklepě. Už tehdy myšlenka domova ztratila smysl,“ říká emotivně a přemítá dál o tomto slově:

„Domov, který jsme měli, už nebyl. Chata, kde jsem udělala první kroky, nebyla. Protože celá byla ověšená minama. Když jsme k ní přijeli v roce 1996… A co byl domov? Lidé... Lidé byli domov, a kde si člověk najde duši, tak tam si najde i domov víceméně.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…