„Ti lidé byli prověřeni i našimi tajnými službami, aby se vyloučilo bezpečnostní riziko. Nicméně přiznávám, že v některých dalších věcech, při jednáních v místě, jsme byli závislí na našem iráckém spolupracovníkovi Salmánu Husajnovi,“ objasnil Drápal, proč při jednáních o přesunech křesťanských Iráčanů do České republiky Nadačnímu fondu pravděpodobně o konkrétních lidech chyběly úplné informace.
Pravdou je, že „ta první parta, která přišla z uprchlického tábora v Libanonu do Okrouhlíku, skutečně zřejmě nebyla tou nejpotřebnější, nicméně ti lidé splňovali kritéria“, reagoval Drápal na poznámku o tom, že zmínění křesťané mají skoro všichni minimálně středoškolské vzdělání. Někteří lidé z té skupiny údajně ve svých zemích přišli o velký majetek. „Ředitel školy, který byl hodně slyšet, měl doma dvoupatrový dům s bazénem a myslím, že se všemi ztrátami se vnitřně nevyrovnal,“ vysvětloval Drápal důvody pro chování uprchlíků.
V rozhovoru také nastínil domněnku o tom, že o cestě do Německa nerozhodovali Iráčané sami. „Někdo jim musel napsat dopis na ministerstvo vnitra, v němž se zřekli azylu a požádali o vrácení pasů. Někdo jim musel domluvit autobus,“ zmínil.
Skutečnost, že uprchlíky Německo neodmítlo, hodnotí Drápal pozitivně, a to zejména kvůli dětem z jejich řad. Na druhou stranu dodal, že „pokud je tam skutečně přijmou, může naše vláda právem říkat, že Německo neplní dohody. Kdyby je plnilo, muselo by migranty vrátit“, poznamenal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib