„Vy byste za ty peníze pracovat nešli.“ Herec Dejdar o těžkostech umělců. Jako uklízečky

16.12.2020 19:33 | Zprávy

Řada umělců zasažených protiepidemickými opatřeními se dostává do existenční krize. O tom, jak složitá a nejistá je situace, kterou si procházejí, promluvil pro server iDNES.cz známý herec Martin Dejdar. Připomněl, že zde bohužel stále přetrvávají snahy štvát lidi proti umělcům.

„Vy byste za ty peníze pracovat nešli.“ Herec Dejdar o těžkostech umělců. Jako uklízečky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Dejdar

Během první vlny epidemie Dejdar propůjčil svou tvář novému baru DayDee’S na pražské náplavce. „Hledal se nápad, jak originálně zařídit podzemní ‚báreček‘. Dopadlo to tak, že nese mé jméno a jsou v něm i mé osobní věci. Občas tam děláme i nějaké akce, ale je to spíš zábava než cokoliv jiného. V zásadě jsme nevěděli, do čeho jdeme, a nevíme to dosud,“ naznačil herec, že doba je nejistá.

Stejně tak nejisté je to v současně době i s herectvím. „Bohužel. Je to úplně stejné! Obě odvětví, která jsou naprosto ohrožená!“ podotkl Dejdar.

V naváznosti na to vyvrátil mylné představy, že by umělci měli finanční rezervy. „Je hromada lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě. Kdyby někdo věděl, jaká je divadelní mzda, tak by za to nejspíš pracovat nešel,“ přiblížil, že jsou v tom víkendy, svátky, v divadle jsou dopoledne, odpoledne, večer, do noci a gáže jsou podprůměrné.

Platy divadelníků odpovídají prý těm, které pobírají uklízečky. „Ty tarify, podle nichž jsme vypláceni, jsou staré snad třicet let. Jsme ve stejné platové kategorii jako uklízečky, přestože všichni máme vysokou školu a máme za sebou desítky let praxe. Hned tak někdo by to dělat nechtěl,“ dodal Dejdar v rozhovoru pro iDNES.cz.

Aby se umělci uživili, věnují se více aktivitám najednou. „Samozřejmě. Pak jsou tu ‚melouchy‘, které každý dělá. Musíme je mít, abychom se uživili. Zaplať pánbůh za všechny seriály, které se ještě točí a kterých je poměrně hodně, takže se dostane i na lidi mimo pražská divadla. Dřív to tak nebývalo…,“ doplnil herec.

Znepokojuje jej proto, že se stále někdo snaží poštvávat lidi proti umělcům. „Bylo by dobré, kdyby také někdo pojmenoval druhou stránku umělecké profese. Štvát lidi proti umělecké sféře, to tu bylo už za bolševika. Myslím si, že kdyby si to někteří v rámci ‚Výměny profesí‘ na týden vyzkoušeli, mnozí by nejspíš ve svých soudech prohlédli. Názor typu ‚ať se jdou herci pást‘ je trochu primitivní soud,“ uzavřel herec Martin Dejdar.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

čínské výrobky

Varujete před nákupu s Číny, ale můžete mi teda říci, kde nakupovat, když i když většina věcí je vyrobena v Číně bez ohledu na to, kde a od koho to koupíte? Nemyslíte, že je třeba spíš řešit podstatu problému, kterou je fakt, že levné čínské výrobky válcují trhy? A upřímně, s tou kvalitou na tom jso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Orbán vážně: Musíme přežít, než se Trump ujme vlády

21:52 Orbán vážně: Musíme přežít, než se Trump ujme vlády

Maďarsko svou hospodářskou politiku na příští rok podle tamního premiéra Viktora Orbána chystá s výh…