15.000 měsíčně pro nezaměstnané? A co podpořit ty, kteří za podobné peníze vstávají každé ráno do práce? ptá se Hoffmann z Trikolóry

28.05.2020 19:50 | Zprávy

ROZHOVOR V lidech se vyvolává přílišný strach z koronaviru. Na ostatní nemoci se ale zároveň jakoby zapomnělo, říká podnikatel, sportovní pilot a lídr Trikolóry v Ústeckém kraji pro nadcházející krajské volby Radek Hoffmann. Roušky už by omezil skutečně jen na ta místa, kde bezprostředně hrozí nákaza. Vzpomíná také na to, jak po zavedení karenční doby chodili i nemocní lidé do práce, protože jim stát nijak nepomohl a marodění si nemohli dovolit. Podle Hoffmanna jsou některá vládou přijatá opatření nekoncepční, což dokládá na příkladu ošetřovného. „Ty finance by se měly dávat spíše do podpory zaměstnanosti, než do podpory v nezaměstnanosti,“ říká na nápad ministryně Jany Maláčové vyplácet lidem bez práce výrazně vyšší dávky.

15.000 měsíčně pro nezaměstnané? A co podpořit ty, kteří za podobné peníze vstávají každé ráno do práce? ptá se Hoffmann z Trikolóry
Foto: Archiv Radka Hoffmanna
Popisek: Radek Hoffmann

V současné chvíli pozorujeme uvolňování opatření týkajících se koronaviru a vidíme, že případy nákazy opětovně mírně přibývají. Myslíte si, že vyhrál tlak byznysu nebo tlak na oživení ekonomiky nad strachem o zdraví?

Myslím si, že ta čísla nám ukazují jen část skutečnosti, a my teď nevíme, čeho je to důsledkem, jestli došlo k regionálnímu růstu případů, nebo k něčemu jinému. Například teď bylo poměrně hodně nových případů nákazy na Dole Darkov na Karvinsku. Je to složité, více se testuje, a společnosti, které začínají nabíhat do normálního provozního stavu, nechávají své zaměstnance testovat, a tak mohou daleko lépe odhalit pozitivní případy.

Mám pocit, že je v lidech vyvolaný příliš velký pocit strachu. Oni se bojí, protože jsou od začátku masírovaní médii. Když jsem si na počátku dubna pustil televizi, tak jsem neslyšel nic jiného než koronavirus. Jako kdyby se úplně zapomnělo i na další nemoci, jejichž léčení a odhalování bylo posunuto stranou.

Ne, že bych koronavirus podceňoval, jsem rád, že k opatřením došlo a podchytilo se šíření. Jaké to bude mít dopady na ekonomiku a na společnost, o tom se dnes můžeme jen bavit a říkat – ti to udělali dobře, a ti špatně. Ale jaké budou důsledky, to teprve uvidíme. Můžeme jenom odhadovat, ale odhadovat bez předchozí zkušenosti. Nepodloženě.

Ono se řekne – se to za čtrnáct dní rozeběhne a zase budou mít všichni peníze a tak dále. To ale není úplně pravda. Nejsou to jenom živnostníci, je to celý systém. Dnes zadlužujeme celý stát na spoustu let dopředu. Zadlužujeme naše děti a možná i vnoučata.

Takže si myslíte, že ten strach byl přehnaný?

Bylo to přehnané – a systémová opatření možná měla být jiná. Ten vir se nezačal šířit okamžitě všude, šířil se postupně. Pokud se podíváte do okolních států, tam neudělali tak razantní opatření, a smrtnost nebyla tak velká. Já nejsem odborník, ale z mého pohledu si myslím, že některé ty reakce přehnané byly. Lidé se nyní špatně vrací zpět do normálu.

Grafy nám ukazují, že je koronavirus na ústupu. Můžeme být rádi, že k tomu přispěla opatření, která vláda udělala. Kdyby se například nenosily roušky, tak to také mohlo být horší.

Přinesla tedy, podle vás, ta opatření spíše strach a stres, než že by pomohla?

Zřejmě nějaký vliv měla. Ale my to nevíme. Podívejte se na Itálii, kde to šílenství začalo a rapidně tam narostl počet nemocných. Slyšel jsem v rádiu, že tam zrovna otevřeli restaurace a bary. U nás to oproti nim bylo malé procento, ale přitom stále nosíme roušky, máme mnoho omezení... a děti místo toho, aby už dávno chodily do škol, tak jsou doma. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…