Česká pobočka americké analytické společnosti Dun & Bradstreet informovala, že zahraniční podnikatelé v prvním pololetí koupili až 1 311 českých firem, což je o necelých osm procent více než ve stejném období loňského roku a nejvíc za poslední tři roky. Objem kapitálu v základním jmění tuzemských subjektů, který v průběhu prvního pololetí ovládli zahraniční vlastníci, přesáhl 12,8 miliardy korun.
Podle analytické firmy po covidovém období obchodování s firmami zažívá zatím mírnější oživení. „Obchod s firmami ve srovnáním s lety 2020 až 2021 letos mírně ožil, nicméně stále nedosáhl objemu předcovidového období. Nákupní apetit brzdí současný vývoj ekonomiky u nás i ve světě – vysoká inflace, energetická krize či hrozba recese,“ uvedla analytička společnosti Petra Štěpánová.
Nejvíc firem za prvních šest měsíců letošního roku získali Ukrajinci, za nimi následují Slováci. „V poslední dekádě byli v oblasti akvizic našich firem nejaktivnější ukrajinští a slovenští podnikatelé. V letech 2014 až 2017 nejvíc prodaných firem do zahraničí mířilo na Slovensko, nicméně od roku 2018 prvenství patří Ukrajincům,“ podotkla Štěpánová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak