50 Kč až 60 Kč nahoru. A to je jenom chleba. Babišova poslankyně se rozjela

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

13.09.2023 22:33 | Monitoring

Vymklo se to kontrole, obchodníci vydělávají na spotřebitelích. Stínová ministryně zemědělství, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) v pořadu XTV vysvětlovala, kdo vinen, že v tuzemsku potraviny tak zdražily. Ukázala především na vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Zároveň důrazně odmítla názor, že by za vysoké ceny potravin mohl Agrofert.

50 Kč až 60 Kč nahoru. A to je jenom chleba. Babišova poslankyně se rozjela
Foto: Repro Youtube
Popisek: Poslankyně Margita Balaštíková (ANO)

V úvodu Balaštíková, která se mj. specializuje na ceny potravin, odmítla, že Agrofert, firma Andreje Babiše ve svěřenském fondu, by určovala do jisté míry ceny potravin. Příčinou vysokých cen je podle ní především dotační politika Fialovy vlády: „Vysoké ceny potravin jsou dané jednak vysokými vstupy, to znamená vysoké ceny energií, pohonných hmot a přídavných služeb. A pak je to samozřejmě také dotační politika této vlády, která je nerovnoměrná, a ty kroky, které oni dělají pozdě,“ řekla v pořadu XTV.

Není se co divit, že obyvatelům Česka se vyplatí nakupovat v zahraničí. „Utíkají před námi Německo, Polsko, které naučí české zákazníky nakupovat u nich, v Česku pak ubyde DPH a vydělané peníze se utrácejí na území jiného státu,“ vysvětluje Balaštíková, že tím ČR akorát přichází o další finance, které mohly mířit do státní pokladny.

Pořad Reportéři ČT odvysílal v neděli reportáž o cenách potravin – podle ní Agrofert skoupil druhého největšího výrobce pečiva, aby si vytvořil monopol. I zde Balaštíková upozorňuje, že se nejedná o pravdivé informace, a uvedla následující příklad: „Bochník chleba stojí od 50 až 60 korun nahoru. Ceny se určují na dvou místech. Za prvé se určují na komoditní burze, což jsou ceny surovin, kdy cena pšenice je určena cenou burzy. A tu určitě neurčuje Agrofert. Cenu samozřejmě pak určuje obchodník, rozhodně ji neurčuje zpracovatel. A je jedno, jestli je to Agofert nebo Madeta. Vy zkrátka chcete prodávat například v Kauflandu a ti vám řeknou, že od vás koupí bochník chleba za tolik a tolik,“ vysvětluje členka sněmovního rozpočtového výboru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…