V úvodu Balaštíková, která se mj. specializuje na ceny potravin, odmítla, že Agrofert, firma Andreje Babiše ve svěřenském fondu, by určovala do jisté míry ceny potravin. Příčinou vysokých cen je podle ní především dotační politika Fialovy vlády: „Vysoké ceny potravin jsou dané jednak vysokými vstupy, to znamená vysoké ceny energií, pohonných hmot a přídavných služeb. A pak je to samozřejmě také dotační politika této vlády, která je nerovnoměrná, a ty kroky, které oni dělají pozdě,“ řekla v pořadu XTV.
Není se co divit, že obyvatelům Česka se vyplatí nakupovat v zahraničí. „Utíkají před námi Německo, Polsko, které naučí české zákazníky nakupovat u nich, v Česku pak ubyde DPH a vydělané peníze se utrácejí na území jiného státu,“ vysvětluje Balaštíková, že tím ČR akorát přichází o další finance, které mohly mířit do státní pokladny.
Pořad Reportéři ČT odvysílal v neděli reportáž o cenách potravin – podle ní Agrofert skoupil druhého největšího výrobce pečiva, aby si vytvořil monopol. I zde Balaštíková upozorňuje, že se nejedná o pravdivé informace, a uvedla následující příklad: „Bochník chleba stojí od 50 až 60 korun nahoru. Ceny se určují na dvou místech. Za prvé se určují na komoditní burze, což jsou ceny surovin, kdy cena pšenice je určena cenou burzy. A tu určitě neurčuje Agrofert. Cenu samozřejmě pak určuje obchodník, rozhodně ji neurčuje zpracovatel. A je jedno, jestli je to Agofert nebo Madeta. Vy zkrátka chcete prodávat například v Kauflandu a ti vám řeknou, že od vás koupí bochník chleba za tolik a tolik,“ vysvětluje členka sněmovního rozpočtového výboru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská