„Zvonit klíči a podepisovat petice nestačí! My do Ruska a Číny nepatříme! Chtěli jsme zpět do Evropy, ne do Hulvátova. Povznesme se nad všední politické rozepře a chraňme společně hodnotu mnohem vyšší, demokratický charakter státu,“ apelovali umělci na spoluobčany v prohlášení, které pojmenovali „Týdny občanského neklidu“.
K prohlášení se připojily desítky umělců, například herci Vojta Dyk, Jiří Bartoška, Miroslav Donutil, Bolek Polívka či Anna Geislerová, režisér Jan Hřebejk, hudebníci Dan Bárta a Eva Pilarová či spisovatelka Radka Denemarková.
Umělci burcovali český lid, aby neseděl se založenýma rukama a aktivně se na obraně demokracie podílel. Třeba organizováním občanských shromáždění, občanských diskuzí či v krajním případě i stávkami.
Zhruba po deseti dnech se zdá, že výzva k projevování občanského neklidu vyzněla naprázdno, z čehož si na sociálních sítích mnozí škodolibě dělají legraci.
„Tak. A týden neklidu je v čudu,“ konstatoval na Facebooku šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. „Musím si po tom prvním týdnu občanského neklidu odpočinout, bylo to náročné. Nevím, jestli to vydržím až do sedmnáctého,“ rýpl si do umělců exporadce prezidenta Václava Klause, premiérů Topolánka a Fischera publicista Tomáš Haas.
Novinář Seznamu Jiří Kubík doložil, že někteří umělci, kteří vyzývali své spoluobčany k aktivitě proti našim vrcholným politickým představitelům, na nějaký odpor sami rezignovali. „‚Já už chci mít klid, nezlobte se,‘ odmítl Jiří Bartoška mou žádost o rozhovor. Necelý týden poté, co vyhlásil týdny ‚občanského neklidu‘. To bylo rychlý,“ zveřejnil Kubík na svém facebooku.
Úřaduje také lidová tvořivost, která prezidentského kandidáta Michala Horáčka připodobňuje k postavě ze seriálu Třicet případů majora Zemana – starému Brůnovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš