Ajejej, ve Francii šli ekologii naproti. Ale bojí se, že lidé obléknou „žluté vesty“

07.01.2024 15:40 | Monitoring

Francie se v rámci boje proti klimatické změně rozhodla zavést přísná pravidla pro pronajímání bytů. V energeticky příliš náročných stavbách má být postupně zakazováno. Nyní se ale začíná mluvit o tom, že by tím mohla zmizet podstatná část bytového fondu a je otázkou, kde pak budou lidé bydlet.

Ajejej, ve Francii šli ekologii naproti. Ale bojí se, že lidé obléknou „žluté vesty“
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Je tomu rok, co Hnutí žlutých vest poprvé vyšlo do ulic

Reportáž Financial Times začíná v Paříži. V historické čtvrti Marais je téměř dvě stě let stará budova, spoluvlastněná majiteli bytů a jiných prostor. Ti se shodují, že nyní uvažují o prodeji nemovitosti, protože se dostávají do neřešitelné situace.

Od roku 2023 jsou v zemi postupně zaváděna přísná pravidla pro energetické hodnocení budov. Obdoba našich energetických štítků je klasifikována od A po G, přičemž v nemovitostech této nejnižší kategorie je už nyní zakázáno uzavírat nové nájemní smlouvy. Od roku 2028 má totéž platit pro kategii F, od roku 2034 i pro E. V těchto kategoriích je aktuálně asi čtyřicet procent francouzských staveb.

Patří k nim i dům v Marais. Jeho spolumajitelé momentálně řeší, zda investovat asi 100 tisíc euro na výměnu střechy. Ta jim však s energetickým hodnocením příliš nepomůže, potřeba by bylo zateplení fasády. Na tu se ale nemůže sáhnout kvůli předpisům o památkové ochraně.

Majitel podkrovních prostor, využívaných jako ateliér, reportérům otevřeně říká, že uvažuje o prodeji. Je otázka, jakou cenu dostane. Začíná být zřejmé, že tento dům patří k těm, které „propadnou“ systémem reformy a dostanou se do neřešitelné situace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …